Przejdź do treści

Hubble obserwuje chłodną galaktykę z gorącą koroną

Galaktykę NGC 6753 można znaleźć na południowym niebie, w gwiazdozbiorze Pawia. Odkrył ją John Herschel w 1836 roku. Na zdjęciach wykonanych przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a jawi się jakowielobarwny wir. Widoczne na powyższej fotografii, błękitne obszary rozrzucone wzdłuż jej ramion spiralnych to miejsca, gdzie wciąż powstają nowe gwiazdy. Świecą one jasno także w świetle ultrafioletowym, nadającym tym obszarom charakterystyczny kolor. Z kolei rejony czerwonawe są pełne starszych i chłodniejszych gwiazd, których maksimum emisji przypada na bliską podczerwień.

Galaktyka ta interesuje jednak astronomów z całkiem innych powodów. Jest położona W odległości 150 milionów lat świetlnych od Ziemi, dzięki czemu jest ona jedną z bardzo nielicznych galaktyk spiralnych jednocześnie bardzo masywnych i na tyle bliskich, że da się dokładnie zaobserwować ich korony.

Wschodzące w skład galaktycznego halo korony to wielkie, niewidoczne w świetle widzialnym obszary złożone z gorącego i wysokozjonizowanego gazu, które otaczają dyski galaktyczne. Mają one kształty w przybliżeniu sferyczne i są tak ciepłe, że można je wykrywać jedynie przy pomocy teleskopów rentgenowskich. Twory te emitują po prostu najbardziej wysokoenergetyczne promieniowanie. Ale i mimo to nie jest łatwo zaobserwować te rozmyte otoczki galaktyk. Naukowcy sądzą, że duże energie przyśpieszonego gazu obserwowanego w koronach galaktyk mogą pochodzić od wybuchających w nich gwiazd supernowych.

Badania galaktycznych koron są w stanie dać nam także więcej wskazówek na temat samego procesu formowania się galaktyk. Proces ten, mimo ciągłego postępu i w tej dziedzinie badań, wciąż jest dla nas w dużej mierze zagadką. Sugerowano już bardzo różne jego opisy i wyjaśnienia, jednak bez w pełni zadowalających rezultatów. Być może nawet galaktyki występują w tak wielu kształtach i wielkościach (spiralne, soczewkowate, elitpyczne, nieregularne, karłowate, gigantyczne...), że żadna ogólna, zunifikowana teoria opisująca ich powstawanie nie istnieje. Czy NGC 6753 pomoże astronomom rozwikłać ten problem?

Czytaj więcej:
 


Źródło: European Space Agency

Zdjęcie: NGC 6753 widziana okiem Teleskopu Hubble'a
Źródło: ESA/Hubble & NASA, Judy Schmidt

 

Reklama