IAU rozdaje teleskopy na warsztaty dla nauczycieli

Zestaw z teleskopem NAOJ Telescope Kit

Do Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) można zaaplikować o przyznanie zestawu teleskopów na organizację warsztatów dla nauczycieli. Termin składania wniosków mija 31 stycznia.

W ramach projektu IAU100 Open Astronomy Schools realizowane będą w 2020 roku szkolenia dla nauczycieli. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) ufundowały 250 zestawów niewielkich teleskopów, w ramach wsparcia dla organizatorów warsztatów.

Aplikacje o otrzymanie zestawów teleskopów można składać do 31 stycznia 2020 r. Nagrodzone zostanie 20 najlepszych projektów, otrzymując po kilkanaście zestawów każdy.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do krajów rozwijających się, ale przewiduje także wyjątki umożliwiające składanie aplikacji przez organizatorów warsztatów z krajów rozwiniętych, takich jak Polska. Zachęcamy więc by spróbować :)

Warsztaty powinny być zgodne z którymś z wybranych celów projektu IAU100 (New Worlds: ‘Are we alone?’, 100 Years of General Relativity: Eclipse, Astronomy Natural and Cultural Heritage lub Inclusive Astronomy) oraz odpowiadać przynajmniej jednemu celowi zrównoważonego rozwoju według definicji ONZ. W programie warsztatów trzeba przewidzieć praktyczną sesję nauki składania i użytkowania teleskopów z zestawów oraz używać zasobów z automatycznych teleskopów przeznaczonych do szkół. Szczegółowe kryteria są opisane w ogłoszeniu IAU.

Zestawy teleskopów obejmują niewielkie lunety o średnicy 5 cm, ogniskowej 399 mm, z okularami 25 mm Huygens / 6 mm Plossl (co umożliwia uzyskanie powiększenia 16x / 66x). Lunetka waży 265 gramów i pasuje do standardowych statywów fotograficznych. Dołączony jest też adapter umożliwiający używanie aparatów fotograficznych ze smartfonów.

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU100