Przejdź do treści

Idealne zdjęcie Teleskopu Hubble'a

Idealne zdjęcie Teleskopu Hubble'a w wir rozżarzonego gazu i ciemnego pyłu, który znajduje się w satelitarnej galaktyce Drogi Mlecznej, w Wielkim Obłoku Magellana (LMC).

Ta burzliwa scena pokazuje nam gwiezdny żłobek znany jako N159, region HII o średnicy ponad 150 lat świetlnych. N159 zawiera wiele młodych i gorących gwiazd.

Ciała te emitują intensywne promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje, że w ich pobliżu wodór zaczyna świecić. W samym sercu tego uroczego kosmicznego obłoku leży tzw. Mgławica Motylek, region o kształcie motyla. Ten mały, gęsty obiekt jest klasyfikowany jako wysoko wzbudzona kropla. Uważa się, że jest ona ściśle powiązana z wczesnym etapem formowania się masywnych gwiazd.

Obiekt N159 znajduje się ponad 160 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, na południe od Mgławicy Tarantula, innego kompleksu formujących się gwiazd w LMC. Grafika pochodzi z teleskopu Hubble'a Advanced Camera for Surveys.

Region ten został już wcześniej sfotografowany przez Hubble'a Wide Field Planetary Camera 2, który poprzednio wykonał zdjęcie Mgławicy Motylka.

Źródło: NASA

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Hubble Peers into the Storm

Na ilustracji:
Obszar ubocza Drogi Mlecznej w Wielkim Obłoku Magellana (LMC). Źródło: NASA

Reklama