Przejdź do treści

Indie przeprowadziły test awaryjnego systemu dla lotów załogowych

Indie wykonały kolejny krok w rozwoju swojego własnego programu załogowego. W piątek przeprowadziły test ucieczki kapsuły załogowej ze stanowiska startowego.

Indyjska Agencja Kosmiczna nie ma oficjalnego programu załogowego, a większość swoich wysiłków skupia na rozwoju systemów rakietowych do wynoszenia satelitów i stawia pierwsze poważne kroki w misjach eksploracyjnych. Mimo to co jakiś czas słychać o postępach w programie załogowym.

W piątek na terenie kosmodromu Satish Dhawan przeprowadzono test systemu ucieczkowego, który ma oddalić kapsułę od rakiety w wypadku poważnej awarii podczas początkowej fazy lotu lub jeszcze na stanowisku startowym.

Do tej pory w historii lotów kosmicznych system ucieczkowy został wykorzystany w rzeczywistej sytuacji raz. W 1983 roku 90 sekund przed startem rakiety Sojuz-U z kosmonautami na pokładzie, z jednej z pomocniczych rakiet zaczęło wyciekać paliwo. Chwilę potem rakieta zaczęła się palić. System ucieczkowy oddalił kapsułę Sojuz 7K-ST na bezpieczną odległość i uratował wtedy życie dwóch kosmonautów.

Zobacz film z tej awarii

Kapsuła została zamontowana na makiecie rakiety. Po odpaleniu systemu ucieczkowego statek odłączył się od niej i poleciał na wysokość około 2,5 km. Rakiety systemu ucieczkowego działały przez 20 sekund. Po nieco ponad trzech minutach od startu statek wodował przy użyciu spadochronów blisko brzegu.

Indie miały przeprowadzić ten test już w zeszłym roku, z niewiadomych przyczyn tak się jednak nie stało. Agencja nie ogłosiła jeszcze czy test zakończył się całkowitym powodzeniem. Z nagrań wideo widać, że kapsuła wpadła do wody w jednym kawałku, jednak spadochrony odczepiły się od niej prawdopodobnie za wcześnie, powodując dużą prędkość upadku.

Poprzedni test systemów załogowych Indii był wykonany prawie 4 lata temu. Wówczas w debiutanckim locie rakiety GSLV Mk.III sprawdzano w suborbitalnym locie wytrzymałość termiczną i strukturalną kapsuły załogowej.

Źródło: ISRO/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Indyjska kapsuła lądująca na spadochronach w trakcie testu systemu ucieczkowego. Źródło: ISRO.


 

Reklama