Przejdź do treści

Indie wracają do startów rakiet. Udany lot z satelitą obserwacyjnym EOS 04

pslv

Indie przeprowadziły swój pierwszy start rakietowy w 2022 roku. 14 lutego z kosmodromu Satish Dhawan wystartowała rakieta PSLV XL z trzema satelitami na szczycie.

Rakieta PSLV XL wystartowała 14 lutego 2022 r. o 1:29 czasu polskiego. Lot przebiegł w pełni pomyślnie i po kilkunastu minutach wysłane ładunki trafiły na docelową orbitę heliosynchroniczną o wysokości powyżej 500 km.

Był to pierwszy lot rakiety PSLV od awarii jej większej siostry – rakiety GSLV, której nie udało się w sierpniu 2021 r. umieścić satelity EOS 03 na orbicie. W tym locie głównym ładunkiem był kolejny satelita indyjskiej serii obserwacyjnej - EOS 04.

EOS 04 (znany też pod nazwą RISAT-1A) to satelita radarowej obserwacji Ziemi SAR, który służyć będzie instytucjom publicznym Indii. Obrazy przez niego wykonywane posłużą w rolnictwie, leśnictwie, geologii czy reagowaniu na klęski żywiołowe jak częste w tym kraju powodzie.

Satelita ma masę 1,7 t i został zbudowany przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Planowany czas jego użytkowania w przestrzeni kosmicznej to 10 lat.

Oprócz głównego ładunku na rakiecie podróżowały też dwa mniejsze satelity. Pierwszy z nich to INSPIRESat-1 – nanosatelita standardu CubeSat stworzony przez międzynarodowy zespół uczelni wyższych z USA, Indii, Tajwanu i Singapuru. Będzie wykonywał badania korony słonecznej i interakcji Słońca z ziemską jonosferą. Drugim dodatkowym ładunkiem jest INS 2TD. Nanosatelita ten został zbudowany przez ISRO i będzie testował kamerę termiczną na potrzeby późniejszej budowy satelity obserwacyjnego INS 2B dla Butanu.

Indyjski start był 13. udanym lotem rakiety orbitalnej na świecie w 2022 roku. Indie planują wykonać w tym roku 6 startów rakietowych, odrabiając tym samym zaległości powstałe przez ostatnie dwa lata w wyniku pandemii wirusa SARS-Cov-2 i problemów technicznych z rakietą. W planach jest m.in. kolejna próba miękkiego lądowania na Księżycu w misji Chandrayaan-3 i test kapsuły załogowej programu Gaganyaan.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: ISRO

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta PLSV-XL startująca z misją EOS 04. Źródło: ISRO.

Reklama