Przejdź do treści

Indyjska GSLV wynosi na orbitę rządowego satelitę telekomunikacyjnego GSAT-6A

Indie w swoim drugim rakietowym starcie w tym roku wysłały na orbitę rządowego satelitę telekomunikacyjnego GSAT-6A. Rakieta GSLV Mk.II w ciągu 18 minut dostarczyła ponad dwutonowy ładunek na docelową orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej.

Rakieta wystartowała z kosmodromu Satish Dhawan o 13:26 czasu polskiego. Wykorzystana w locie rakieta GSLV Mk.II leciała po raz szósty. Ten sam system rakietowy ma wynieść w październiku ambitną misję księżycową Chandrayaan-2.

O ładunku


GSAT-6A to zaawansowany satelita telekomunikacyjny pasma S, przeznaczony do użytku przez rząd i wojsko Indii. Satelita bazuje na platformie I-2K i waży 2140 kg. Statek trafi na orbitę geostacjonarną, na pozycję 83 E. Satelita został wyposażony w pięć transponderów CxS (pobieranie danych na Ziemię w paśmie C i wysyłanie danych do satelity w paśmie S przez stację naziemną) i pięć transponderów SxC (pobieranie danych na Ziemię w paśmie S i wysyłanie przez terminale mobilne w paśmie C).

GSAT-6A to praktycznie kopia satelity GSAT-6, wysłanego w 2012 roku. Jest to pierwszy indyjski satelita, który został wyposażony w składaną, 6-metrową antenę do komunikacji w paśmie S.

Podsumowanie


Był to drugi udany start indyjski w tym roku. Pierwszy odbył się 12 stycznia, wtedy na orbitę za pomocą rakiety PSLV trafił satelita obserwacyjny Cartosat 2F z całą serią mniejszych ładunków.

Następny w planach jest kwietniowy lot regionalnego satelity nawigacyjnego IRNSS 1I.

Źródło: ISRO/SF101

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta GSLV Mk.II transportowana do stanowiska nr 2 w Sathish Dhawan z satelitą telekomunikacyjnym GSAT-6A. Źródło: ISRO.
 

Reklama