Przejdź do treści

Indyjski satelita nawigacyjny uwięziony w rakiecie po starcie

Z kosmodromu Satish Dhawan w Indiach o poranku czasu lokalnego wystartowała rakieta PSLV z satelitą indyjskiej lokalnej nawigacji satelitarnej IRNSS 1H. Startu jednak nie można zaliczyć do udanych, gdyż podczas lotu rakiety nie odłączyła się od niej owiewka chroniąca ładunek przed początkową fazą lotu w dolnych warstwach atmosfery. To oznacza, że satelita pozostał uwięziony w rakietowym "bagażniku" i nie będzie mógł być użytkowany.

Był to 41. start rakiety PSLV, która stała się dla Indii głównym środkiem wynoszenia własnych satelitów. Dzisiejsza awaria przerywa dwudziestoletnią serię udanych startów tej rakiety. Indyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że niecałe 4 minuty po starcie rakiety planowane było odrzucenie owiewki chroniącej satelitę, co ostatecznie nigdy nie nastąpiło. Z powodu dodatkowej wagi rakieta osiągnęła dużo niższą orbitę niż planowano. Separacja górnego stopnia rakiety i ładunku nastąpiła prawidłowo, jednak satelita pozostał w osłonie aerodynamicznej.

O ładunku


IRNSS-1H był ósmym satelitą lokalnego indyjskiego systemu nawigacyjnego. Zainicjowany w 2006 roku program ma uniezależnić Indie od innych państw, a przede wszystkim od popularnego amerykańskiego systemu GPS. Do pełnej operacyjności potrzebnych jest 7 satelitów, przy czym pierwszy wysłany nie działa już z powodu awarii zegarów jaka nastąpiła w 2016 roku. Indie wybudowały parę zapasowych satelitów. Jeden został utracony dzisiaj, a drugi będzie wysłany w listopadzie nie jako zapas, ale w celu utrzymania operacyjności flotylli.

Satelity 1. generacji systemu IRNSS bazują na indyjskiej platformie satelitarnej I-1K, ważą około 1 425 kg. Do celów nawigacji stosują trzy zegary rubidowe (z czego tylko jeden jest aktywny w danym momencie), a z odbiorcami na Ziemi komunikują się przy pomocy anten pasma L5.

Podsumowanie


Był to 54. start rakiety orbitalnej w tym roku i 4. nieudany lot. Indie przeprowadziły w tym roku już 5 startów, z czego wszystkie oprócz ostatniego były w pełni udane.

Źródło: ISRO/SF101/SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Satelita IRNSS-1H integrowany z górnym stopniem rakiety PSLV-C39. Źródło: ISRO.

Reklama