Przejdź do treści

Internetowa transmisja z lądowania łazika Perseverance na Marsie

Transmisja z lądowaqnia łazika na Marsie

W czwartek 18 lutego 2021 o godz. 20.00 rozpocznie się największa w Polsce transmisja internetowa z lądowania łazika Perseverance na Marsie. Wydarzenie przygotowały wspólnie Astrofaza, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Focus, European Space Foundation oraz ERC.

Pomysł na transmisję internetową z lądowania łazika Perseverance na Marsie wyszedł spontanicznie, w trakcie czwartkowej rozmowy w dniu 11 lutego (ok. godz. 20.30) dwojga krakusów czyli dziennikarki popularnonaukowej Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej (miesięcznik Focus, Centrum Badań Kosmicznych PAN) z Łukaszem Wilczyńskim (European Space Foundation, ERC). Do współpracy przy transmisji namówili płocczanina Piotra Kosa Koskiego z Astrofazy. W ten sposób powstał triumwirat marsjański prowadzący transmisję.

Pomysłodawcy audycji zapraszają wszystkich, bo to wyjątkowe wydarzenie pod wieloma względami: kolejne mobilne laboratorium na Marsie, pierwszy helikopter na Marsie (SIC!!), okazja do posłuchania dźwięków z Marsa, a dla fanów geocachingu okazja do „złapania łazika”. Prowadzący audycję również zabiorą głos w dyskusji jako eksperci.  

Gośćmi czwartkowego wydarzenia będą polscy naukowcy, którzy zajmują się badaniami Marsa: dr Natalia Zalewska, dr inż. Tomasz Barciński i dr Paweł Wajer (CBK PAN), dr Anna Łosiak (Instytut Nauk Geologicznych PAN), dr hab. Grzegorz Brona oraz inżynierowie z polskich firm sektor kosmicznego: Marcin Wygachiewicz (SENER Polska), Leszek Orzechowski (Space is More) i Jan Stradowski (szef działu nauki „Focusa”).

Gdy w grudniu 2018 roku na Marsie lądowała misja InSight, miałem okazję śledzić to wydarzenie z centrum kontroli lotów w JPL NASA. Było niesamowicie i bardzo ekscytująco. Kolejny tak ekscytujący dzień zdarzy się już w najbliższy czwartek, w trakcie relacji z lądowania na Marsie łazika Perseverance! – napisał na swoim profilu dr Grzegorz Brona, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej i współzałożyciel firmy Creotech Instruments.

Niesamowita, spontaniczna współpraca Centrum Badań Kosmicznych PAN, Focusa, Astrofazy i ERC. Fantastyczni, wysokiej klasy specjaliści, którzy nie tylko potrafią robić naukę, ale też o niej opowiadać i prowadzący, którzy zdecydowanie wiedzą, co w kosmosie „piszczy”. Jestem szczęśliwy i dumny mogąc być częścią tej ekipy. Opowiemy o tym jak dotrzeć do Marsa, po co na nim lądować, co w dłuższej perspektywie takie lądowanie i badania dadzą ludzkości. No i będziemy komentować postępy lądowania – podsumował swój udział w wydarzeniu.

Plan wieczoru z lądowaniem łazika na Marsie przedstawia się następująco:

Start: 20.00

20.00 – 20.10:

Przywitanie widzów (studio Płock i studio Kraków), przedstawienie wydarzenia i wyjaśnienie: „po co my się tu właściwie spotkaliśmy?”

20.10:

Na Marsie w lutym zaczęły pracę aż trzy nowe misje. Czego szukają na Marsie? – odpowiada dr Natalia Zalewska (CBK PAN, Instytut Lotnictwa).

Dlaczego dla Perseverance wybrano jako miejsce lądowania krater Jezero? Co jest takiego w nim ciekawego? – odpowiada dr Anna Łosiak (Instytut Nauk Geologicznych PAN) i Leszek Orzechowski (Space is More).

Dlaczego na Marsa możemy latać jedynie w wybranych okresach (okienka czasowe) i jak się to robi? – odpowiada dr Grzegorz Brona.

Poszukiwanie śladów życia, do tego można sprowadzić ideę misji marsjańskich. Gdzie na Marsie można tego życia szukać? – dr Anna Łosiak.

Rozmowy z widzami

20.40

Na Marsa poleciały też sondy chińska i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co oznacza ta ofensywa? - odpowiadają Jan Stradowski i Grzegorz Brona.

Rozmowy z widzami.

20.55

Europejczycy też niedługo lecą na Marsa, porozmawiajmy o ExoMars i łaziku Rosalind Franklin. Czym różni się ta misja od Perseverance? – odpowiada dr Paweł Wajer (CBK PAN).

21.10

Szczegóły misji ExoMars i czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli młodzi adepci robotyki na ERC – odpowiada Marcin Wygachiewicz (SENER/ERC).

21.25

Jak zbudowany jest łazik Perseverance? Co znajdziemy na pokładzie, jakie rozwiązania inżynieryjne zostały zastosowane? – odpowiada dr Tomasz Barciński (CBK PAN).

21.55

Lądowanie i połączenie z centrum kontroli misji NASA – komentarz ze studia.

22.10-15

Prawdopodobny termin potwierdzenia wyniku misji. Udało się czy nie? – komentarz ze studia.

22.15

Debata – “Elon Musk, szaleniec i PRowa wydmuszka, czy geniusz i nadzieja ludzkości?” – udział biorą: Łukasz Wilczyński, dr Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka, Jan Stradowski, dr Natalia Zalewska i Leszek Orzechowski. Prowadzenie: Piotr Kosek.

Ok. 22.45

Koniec.

Relacje z czwartkowej transmisji będzie można oglądać na kanale Astrofazy oraz facebookowych fanpage'ach CBK PAN, Focusa i ERC.


Źródło: Astrofaza, CBK PAN, Łukasz Wilczyński, Grzegorz Brona

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama