Przejdź do treści

Internetowa zbiórka na REC – superkonstelację polskich satelitów

ScopeSat, satelita konstelacji REC SatReviolution.

Na platformie internetowej Crowdway.pl została uruchomiona zbiórka społeczna, której celem jest pozyskanie 4 099 660 zł na sfinansowanie rozwoju polskiej konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation). Za kampanią stoi firma SatRevolution z Wrocławia, która zamierza rozmieścić ponad 1000 nanosatelitów na orbicie okołoziemskiej. Projekt ten spotkał się z zainteresowaniem spółki Virgin Orbit, należącej do Richarda Bransona.

SatRevolution (wrocławska firma NewSpace, która funkcjonuje na rynku od 2016 roku) przedstawia się jako firma zajmująca się tworzeniem nanosatelitów oraz opartych na nich rozwiązań. W ostatnich czasach technologie kosmiczne stykają się z wieloma dziedzinami naszego życia – od prognozowania pogody i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, przez telekomunikację czy płatności mobilne, aż po bezpieczeństwo narodowe. A przy okazji jest to dochodowy segment rynku, gdyż wartość rynku obserwacji Ziemi rośnie o 8%, a produkcji nanosatelitów – aż o 24% rocznie.

SatRevolution uważa, że można zrewolucjonizować segment obserwacji Ziemi, ponieważ jest on zdominowany przez kosztowne, duże i bardzo duże satelity. Tymczasem firma chce stworzyć konstelację tańszych w eksploatacji, a przede wszystkim mniejszych satelitów obserwacyjnych, które umożliwią przetwarzanie obrazu w jakości odpowiadającej dużym obiektom, w znacznie krótszych odstępach czasu. Prognozują, że częstotliwość odświeżania obrazu może wynosić nawet 30 minut, a rozdzielczość aż 50 cm !

Jak to osiągnąć?

Umieszczając na orbicie nawet 1024 nanosatelity, które obniżą koszty w porównaniu do dużych satelitów obserwacyjnych ponad 100-krotnie. Satelity będą przetwarzały dane w oparciu o uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję oraz będą posiadały niezależny system obserwacyjny podwójnego zastosowania.

Przy okazji twórcy zwracają uwagę na kwestie zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej. Ich nanosatelity po 3 latach będą deorbitowały (spalają się w atmosferze), dzięki czemu nie będą zaśmiecały orbity wokółziemskiej.

Konstelację satelitów REC można wykorzystać na co dzień do przewidywania i przeciwdziałania klęskom żywiołowym, takim jak m.in. susza, tsunami czy erupcje wulkanów (bezpieczeństwo i sektor ubezpieczeń), w telekomunikacji, w badaniu terenów (kartografia oraz pomiary trudnodostępnych obszarów), w monitorowaniu zanieczyszczenia powietrza czy wsparciu zrównoważonego rozwoju (Smart City), czy zastosowaniu militarnym (np. monitorowanie działań w czasie rzeczywistym, wczesne systemy ostrzegania, wsparcie dla systemów naprowadzania).

Konstelacja REC jest oparta na autorskiej platformie SatRevolution, nazywanej NanoBus. Jest to pierwszy projekt SatRevolution, rozpoczęty jeszcze w 2016 roku. NanoBus stanowi podstawę konstrukcji nanosatelitów o dowolnym rozmiarze w standardzie CubeSat. Platforma jest zestawem podsystemów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania satelity oraz stanowiących jego konstrukcję nośną.

Do tej pory projekt został wykorzystany komercyjnie przez SatRevolution (pierwszy polski satelita obserwacyjny Ziemi, Światowid, wystrzelony w kwietniu 2019 r.) oraz został zakupiony przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Uniwersytet Jagielloński (projekt KRAKsat, wystrzelony w kwietniu 2019 r.) oraz francusko-rosyjskie konsorcjum (Uniwersytet w Grenoble i Uniwersytet Moskiewski), które zamierza wykorzystać satelitę do badań zorzy polarnej (misja AMICal Sat).

Rozwój konstelacji satelitów REC

W roku 2021 ma zostać wyniesiony na orbitę prototypowy nanosatelita obserwacyjny ScopeSat, który będzie bazowym elementem konstelacji REC. W następnym roku (2022) ma powstać pierwsza konstelacja złożona z 16 satelitów. W roku 2023 na orbicie znajdzie się już 66 satelitów ScopeSat, wyposażonych w rozkładany moduł optyczny DeploScope. Cała konstelacji REC, złożona z 1024 satelitów, znajdzie się na orbicie w 2026 r.

Konstelacja satelitów REC zainteresowała władze firmy Virgin Orbit, spółki należącej do  grupy Virgin Group, stworzonej przez Richarda Bransona i Nika Powella. Virgin Orbit zaproponowała współpracę polegającą na wykorzystaniu systemu rakiet Virgin Orbit LauncherOne do wynoszenia satelitów konstelacji REC.

SatRewolution zaprosiła inwestorów do zaangażowania się w projekt REC. Mogą oni kupić pakiety inwestycyjne od 400 zł do 50 tys. zł. Oprócz akcji spółki potencjalny inwestor może otrzymać benefity czyli pamiątki i zdjęcia z nanosatelity, możliwość nazwania jednego z nanosatelitów swoim imieniem, aż po zaproszenie na wystrzelenie satelity w kosmos.

Do tej pory firmie udało się zebrać 84 984,80 zł z 4 099 660 zł, co stanowi 2% całości. Do końca zbiórki zostały jeszcze 33 dni.

Więcej informacji na stronie zbiórki internetowej REC.

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: SatRevolution

Reklama