Przejdź do treści

W Irlandii i USA powstały trzy nowe parki ciemnego nieba

Droga Mleczna nad pomnikiem przyrody Wupatki, Arizona.

W ostatnich trzech dniach powołano do życia trzy nowe międzynarodowe parki ciemnego nieba (PCN). W pewnym sensie są to wyjątkowe obiekty ponieważ Park Mayo jest pierwszym PCN w Irlandii, Park Great Basin jest pierwszym PCN na terenie amerykańskiego stanu Nevada, a Park Flagstaff Area National Monuments powstał tuż obok słynnego Obserwatorium Lowella, gdzie w latach 30 ubiegłego wieku odkryto Plutona.

Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Mayo powstał z inicjatywy studentów i pracowników irlandzkich uniwersytetów (Galway-Mayo Institute of Technology, Trinity College), lokalnych organizacji ochrony środowiska, miejscowych gmin oraz organizacji skupiających miłośników astronomii. Zajmuje obszar ponad 110 kilometrów kwadratowych w zachodniej części Irlandii i obejmuje swoim zasięgiem Park Narodowy Ballycroy oraz obszar ochrony przyrody Wild Nephin Wilderness.

Niebo nad nowo powołanym parkiem otrzymało tzw. Złotą Odznakę, przyznawaną przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (IDA). Wyróżnienie to oznacza, że tereny nad Parkiem Mayo odznaczają się naturalnie ciemnym niebem pozbawionym wpływu zanieczyszczenia świetlnego. Według wypowiedzi lokalnych urzędników, utworzenie parku ciemnego nieba na tych terenach jest nie tylko szansą na rozwój turystyki, ale również doskonałą okazją do promowania walki z zanieczyszczeniem świetlnym poza kręgiem osób związanych z astronomią i ochroną środowiska. Należy dodać, że Park Mayo jest drugim obok Rezerwatu Kerry obszarem ochrony ciemnego nieba w Irlandii.

Kolejnym z opisywanych parków jest obszar utworzony na terenach Parku Narodowego Great Basin. Położony jest we wschodniej części stanu Nevada, pomiędzy aglomeracjami Las Vegas i Salt Lake City. Od tych miast dzieli go jednak ponad 300 kilometrów gór i pustkowi, a najbliższą większą miejscowością jest 4 tysięczne miasto Ely położone 100 kilometrów na zachód od parku. Taka lokalizacja sprawia, że niebo nad Parkiem Great Basin jest naturalnie ciemne i w przyszłości może stać się celem wycieczek dla miłośników astronomii z Nevady i sąsiedniego stanu Utah.

Ostatnim z trzech nowopowstałych parków ciemnego nieba jest obszar ustanowiony na terenach pomników przyrody Sunset Crater Volcano, Walnut Canyon oraz Wupatki położonych w stanie Arizona. Wspólna nazwa tych terenów to Flagstaff Area National Monuments i właśnie tutaj, dwa dni temu, powołano kolejny międzynarodowy park ciemnego nieba. Obszar ten leży na wschód od miasta Flagstaff, które jako pierwsze na świecie uzyskało status międzynarodowego miasta ciemnego nieba (w 2001 roku), przyznawany również przez IDA. Miasto to jest siedzibą Obserwatorium Lowella, w którym m.in. w 1930 r. Clyde Tombaugh odkrył Plutona. Park ciemnego nieba Flagstaff Area jest trzecim tego typu parkiem w Arizonie po ustanowionych w 2014 r. parkach Oracle oraz Grand Canyon-Parashant.

Więcej informacji o nowoutworzonych parkach:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA

Na ilustracji: Droga Mleczna nad pomnikiem przyrody Wupatki w stanie Arizona, z widoczną łuną nad Flagstaff. Źródło: Flickr/CEBImagery.

Reklama