Przejdź do treści

IV edycja Near Space Conference w Toruniu

Near Space Conference 2019

W sobotę 19 października 2019 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się już czwarta edycja międzynarodowej konferencji “Near Space” pod tytułem Near Space: Above and Beyond. Poprzedzą ją piątkowe warsztaty stratosferyczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konferencji będzie towarzyszył także minipiknik kosmiczny dla mieszkańców Torunia.

To już czwarta edycja konferencji “Near Space”, ale trzecia o zasięgu międzynarodowym. Tegoroczna edycja realizowana jest w ramach projektu „Near Space: Above and Beyond”. W trakcie jego realizacji członkowie konsorcjum V4+ w dziedzinie badań kosmosu, czyli członkowie Funduszu Wyszehradzkiego (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) oraz Serbia będą chcieli odpowiedzieć na pytania: Czy eksploracja kosmosu i technologie są ważne w naszym życiu? Jak mogę zostać odkrywcą kosmosu? Co jest konieczne do eksploracji w pobliżu kosmosu? Jakie osiągnięcia mają kraje z krajów V4+ w dziedzinie badań kosmosu?

W ostatnich latach przemysł kosmiczny w krajach V4+ kwitnie. Dodatkowo dla firm i instytucji badawczych dostępnych jest coraz więcej funduszy na badania w dziedzinie kosmosu. W rezultacie firmy i badacze z krajów V4+ wysyłają na orbitę satelity wykorzystywane do celów naukowych i komercyjnych oraz uczestniczą w misjach na planetach i innych ciałach niebieskich. Europa Środkowa dysponuje dużym potencjał naukowym i biznesowym w dziedzinie badań kosmosu.

Głównym celem projektu „Near Space: Above and Beyond” jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że eksploracja kosmosu jest dostępna praktycznie dla każdego i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Sama konferencja „Near Space” to forum wymiany wiedzy i doświadczeń, które jest skierowane nie tylko do uczniów, studentów czy nauczycieli, ale także sympatyków tematyki związanej z eksploracją stratosfery. W wydarzeniu, które ma miejsce w Młynie Wiedzy w Toruniu, udział biorą zarówno profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się stratosferą, jak i  amatorzy.

W przeddzień konferencji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier.

W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. W tym roku są to 43 zgłoszenia eksperymentów, głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z Krakowa i Tychów. Organizatorzy planują, aby uczestnicy tego projektu podczas przyszłorocznej konferencji „Near Space” zaprezentowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń.

W sobotę (19 października) podczas konferencji odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą w nich uczestniczyć naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej. 

W ramach sesji plenarnej na wystawie „Rzeka” – prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK opowie o tym, gdzie zaczyna się bliska przestrzeń kosmiczna. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) będzie przekonywał słuchaczy, że astronauta to zawód nie z tej Ziemi. Wizję podboju Układu Słonecznego przez człowieka przedstawi dr hab. Grzegorz Brona, naukowiec, przedsiębiorca z branży kosmicznej, w latach 20182019 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) oraz współautor książki „Człowiek – istota kosmiczna”. 

W ramach sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych ESA. 

Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny minipiknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy (piątek 9:0015:00, sobota 11:0017:00). Dostępne będą trzy stanowiska: „Leniwy naukowiec”, „Balonowe zagadki” oraz „Strzał w dziesiątkę”. 

Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym minipikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja za pośrednictwem strony.

Szczegółowe informacje dotyczące programu konferencji „Near Space” są dostępne na stronie w języku angielskim. 

Organizatorem konferencji jest Fundacja Copernicus Project oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Konferencja została dofinansowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w ramach projektu „Near Space: Above and Beyond”. Partnerami w projekcie z państw V4+ są: Magyar Asztronautikai Társaság (Węgry), Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (Słowacja), Česká kosmická kancelář (Czechy) oraz Kancelarije Srbije za svemirske nauke, istraživanja i razvoj (Serbia).

Projekt „Near Space: Above and Beyond” jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Patronaty nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia, Minister Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz PAK. 

Polski program Near Space został zapoczątkowany w 2005 roku. Od tamtej pory rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odbywa się kilka startów balonów stratosferycznych czy rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap oraz gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku. Dołączenie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w roku 2012 otworzyło polskim studentom dostęp do wielu programów tej agencji, w tym zajmującego się badanie stratosfery REXUS/BEXUS.

 

Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Copernicus Project

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama