Przejdź do treści

IV edycja Szkoły Kosmologicznej już latem w Krakowie

W tym roku już po raz trzeci studenci i doktoranci fizyki i astronomii z całego świata przyjechali do Polski, by zdobywać wiedzę z zakresu kosmologii teoretycznej i obserwacyjnej pod okiem najwybitniejszych naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie. Tym razem to Kraków na dwa tygodnie stał się centrum światowej kosmologii, bo właśnie w nim odbyła się III Szkoła Kosmologiczna “Introduction to Cosmology”. Po sukcesie tego spotkania organizatorzy postanowili, że także kolejna, IV edycja Szkoły odbędzie się latem przyszłego roku w Krakowie.

W trakcie dwóch tygodni wakacji uczestnicy Szkoły Kosmologicznej wysłuchali blisko 70 godzin wykładów i spędzili ponad 30 godzin na zajęciach praktycznych przy komputerach. Wykłady obejmowały zarówno wstęp do kosmologii, jak również bardziej zaawansowane zagadnienia oraz najaktualniejsze wyniki badań i symulacji, dzięki czemu niezależnie od poziomu swojej wiedzy każdy z uczestników mógł znaleźć interesujący dla siebie temat i nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy mieli okazję pracować na klastrze oraz z dużymi bazami danych astronomicznych, był również przewidziany czas na konsultacje naukowe i pracę z własnymi danymi. Uczestnicy mieli także możliwość zaprezentowania wyników własnych badań.

Podczas szkoły odbyły się liczne spotkania integracyjne, podczas których studenci oprócz towarzyskiej rozmowy mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami w pracy naukowej i nawiązać nowe kontakty niezbędne dla przyszłej współpracy. Wspólnie odwiedziliśmy między innymi Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Żup Krakowskich oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Wśród uczestników znaleźli się zarówno studenci I i II stopnia, jak i doktoranci, a nawet młodzi doktorzy. Program obejmował zagadnienia z zakresu kosmologii teoretycznej i obserwacyjnej, a także warsztaty praktyczne z użyciem specjalistycznego oprogramowania służącego między innymi do modelowania rozkładów energii widmowej w galaktykach, symulacji numerycznych, oraz obsługi Wirtualnego Obserwatorium. W tym roku w Szkole uczestniczyło ponad 50 uczestników z różnych stron świata, w tym z Chin, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Ukrainy i Rosji, ale niemal połowa uczestników pochodziła z polskich uczelni. Wykłady i warsztaty prowadzone były przez dwudziestu profesorów z renomowanych ośrodków naukowych.

Współorganizatorami tegorocznej Szkoły były Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Warszawie oraz Uniwersytet Jana Kazimierza w Kielcach. Całemu wydarzeniu towarzyszyło także wsparcie ze strony sponsorów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Muzeum Żup Krakowskich. Informacje o dokładnej dacie IV edycji Szkoły zostaną podane już niebawem na stronie internetowej.


Czytaj więcej:

Źródło: Małgorzata Bankowicz, Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciach: 1. Zdjęcie uczestników przed Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, 2. Sala wykładowa, 3. Zwiedzanie Zamku w Wieliczce, 4. Tort konferencyjny (autor: Bartosz Śmierciak).

 

Reklama