Przejdź do treści

IX Międzychodzka Noc Muzeów będzie poświęcona astronomii

IX Międzychodzka Noc Muzeów
Jesteśmy Częścią Wszechświata - pod takim mottem odbywać się będzie IX i jedyna w swoim rodzaju Międzychodzka Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Międzychodzie. Wernisaż wystawy czasowej, rozpoczyna się 2 maja o godz. 18:00. Program będzie zróżnicowany pod wieloma względami, a szczególnie dotyczyć będzie astronomii i kosmosu. Imprezę poleca czasopismo i portal Urania!

W programie znajdzie się przede wszystkim astronomia amatorska-obserwacyjna, w której zagadnienia wprowadzi Łukasz Wojtyniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii O/Poznań wraz z osobami towarzyszącymi, również z tego samego oddziału.

Będzie też prezentacja astrofotografii Pawła Oleksiaka.

Idee Programu Ciemne Niebo Polska, zarys historii ochrony nieba w Polsce i miejsca gdzie utworzono tereny objęte ochroną w kraju oraz fakty i ciekawostki związane z powołaniem do życia Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie, przybliży Tomasz Zaraś.

Zwiedzający zobaczą na własne oczy model Układu Słonecznego pieczołowicie wykonany przez mieszkańca Międzychodu, Bolesława Witkowskiego. Autor poświęcił modelowi naprawdę sporo pracy, aby oddać skalę odległości, jakimi rządzi się natura oraz mechanika nieba.

Kolejnym punktem programu będzie wykład Romana Chalasza pt: ''Ile Księżyców ma Ziemia?''.

Podczas całego wernisażu wystawy, zwiedzający, będą mogli wsłuchiwać się w dźwięki muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia, która wspaniale odda klimat tej szczególnej wystawy, poświęconej naturze Kosmosu. Ale to nie koniec niespodzianek. Będzie można także zapoznać się z literaturą popularnonaukową, której autorem jest również Przemysław Rudź. Będą książki, które można obejrzeć, a zakupić zakupić dla siebie np. poradnik, który w znany dla tego autora sposób, łatwy i ciekawy, przybliży czytelnikowi niebo i jego tajemnice.

Swoje miejsce podczas tej wystawy, znajdzie również "Urania - Postępy Astronomii", najstarszy magazyn astronomiczny w Polsce, kierowany do miłośników astronomii oraz wszystkich chcących sobie przybliżyć tą piękną dziedzinę nauki. Będzie można zapoznać się z nim osobiście, obejrzeć, czy zakupić bieżący numer czasopisma.

Podczas Nocy Muzeów, odbędzie się również promocja książki Wojciecha Cyruliczka ''Ziemia to akwarium Wszechświata''.

W programie jest także zwiedzanie nowo otwartego obserwatorium w Chalinie, obserwacje nieba oraz inne niespodzianki.

Wystawa potrwa do końca czerwca - wstęp wolny, zapraszamy w imieniu współorganizatorów i Uranii.

Więcej informacji:

Tomasz Zaraś

Na ilustracji:
Plakat IX Międychodzkiej Nocy Muzeów.


Reklama