Przejdź do treści

Izraelski lądownik Beresheet wchodzi na orbitę wokół Księżyca

img

Izraelska sonda Beresheet weszła na orbitę wokół Księżyca. Statek ma wylądować na powierzchni naszego naturalnego satelity 11 kwietnia.

Należący do firmy SpaceIL lądownik księżycowy Beresheet odpalił 4 kwietnia o 16:18 (czasu polskiego) swój silnik na 6 minut, aby wejść na orbitę wokół Srebrnego Globu. Sonda weszła na eliptyczną orbitę o wymiarach 500 km na 10 000 km (wartości przybliżone). Teraz przez tydzień będą trwały przygotowania do historycznego, pierwszego lądowania izraelskiej sondy na Księżycu.


Wizualizacja sposobu dotarcia przez sondę Beresheet na powierzchnię Księżyca. Źródło: SpaceIL.

Sonda Beresheet wystartowała jako dodatkowy ładunek misji rakiety Falcon 9 21 lutego 2019 roku. Po wypuszczeniu przez rakietę stopniowo zwiększała eliptyczną orbitę okołoziemską, początkowo jednak pierwszy taki manewr był opóźniony z przyczyn technicznych.

Jeżeli sonda wykona udane lądowanie na powierzchni Księżyca, Izrael dołączy do bardzo wąskiego grona państw, do którego należą Rosja, USA i Chiny. Już teraz statek przechodzi do historii, jako przedstawiciel 7. państwa/wspólnoty, które wysłało sprzęt orbitujący Księżyc (oprócz wymienionych dokonały tego: Indie, Europa (w ramach misji ESA) oraz Japonia.

Źródło: SpaceIL

Na zdjęciu: Zespół misji Beresheet po udanym manewrze wejścia na orbitę wokół Księżyca. Źródło: SpaceIL.

Reklama