Przejdź do treści

Jak i gdzie obserwować całkowite zaćmienie Słońca… w sieci?

Tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca coraz bliżej! Będzie mieć miejsce już 21 sierpnia 2017 roku. Potrwa dokładnie 2 minuty i 40 sekund, przy czym rozpocznie się o godzinie 10:15 czasu pacyficznego letniego. Będzie widoczne głównie ponad Stanami Zjednoczonymi - pas zaćmienia obejmie m. in.stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee i Georgia. W Polsce go nie zobaczymy, jednak można je będzie śledzić przez Internet.

Miłośnicy astronomii, którzy nie zdecydowali się na podróż do Ameryki Północnej, będą mieć kilka możliwości podziwiania tegorocznego całkowitego zaćmienia Słońca w sieci. Takie transmisje na żywo obiecuje zwykle wiele stron i serwisów, ale z ich jakością i wiarygodnością może być różnie. Gdzie zatem warto oglądać to niecodzienne zjawisko w pierwszej kolejności? Portal astronomy.com przygotował dla nas w tym celu krótki przewodnik, który uzupełniamy o własne informacje.

1) Strony agencji kosmicznej NASA

Na stronie NASAgov/eclipselive 21 sierpnia zamieszczone będzie 10 transmisji na żywo - każda z nich przedstawiająca zaćmienie pod innym kątem. Zobaczymy tam m. in. zaćmienie oglądane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS oraz innych statków kosmicznych. To nie wszystko: wolontariusze współpracujący z konsorcjum NASA Space Grant Consortium zamierzają przeprowadzić loty 57 balonów stratosferycznych, które pokażą to zjawisko z wysokich warstw ziemskiej atmosfery. Każdy z nich ma być wyposażony w specjalną kamerę Raspberry Pi. NASA oczekuje, że jej streamingi będzie oglądało nawet 100-500 milionów osób, uruchomi więc dodatkowo stronę zapasową, dopstępną pod adresem eclipse.stream.live.

2) Publiczne “przyjęcia zaćmieniowe”

W Stanach Zjednoczonych wiele osób wyjdzie oglądać zaćmienie w tym samym czasie. Tamtejsze biblioteki, muzea i inne instytucje publiczne będą powszechnie transmitować to wydarzenie na dużym ekranie. Czy tak samo będzie w Polsce? Warto już teraz śledzić strony naszych rodzimych uniwersytetów i planetariów. Publiczną transmisję zaćmienia ma na przykład w planach MOA (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Oczywiście zapraszamy też do śledzenia portalu i konta FB Uranii!


3) Facebook, Twitter i Instagram

Dla użytkowników mediów społecznościowych ważne jest w zasadzie to, że najbardziej aktualne informacje o przebiegu zaćmienia będą znajdowały się pod hasztagiem #eclipse2017. Po jego zakończeniu znajdzie się tam również sporo prywatnych jak i bardziej naukowych nagrań. Administratorzy strony Eclipse Megamovie zamierzają złożyć wszystkie nadesłane przez użytkowników filmy i zdjęcia w jedną całość, tworząc w ten sposób nagranie pokazujące cały przebieg zaćmienia. Będzie je można obejrzeć tutaj: eclipsemega.movie

4) Astronomy.com

Amerykański portal astronomiczny Astronomy.com zamieści na swojej stronie własną transmisję (4K webcast). Będzie można oglądać na niej zaćmienie widziane ponad miastem Denver w stanie Kolorado.

5) Time & Date

Streaming live oraz wiele uaktualnianych w czasie rzeczywistym informacji będzie można również oglądać i czytać na stronie Time&Date (https://www.timeanddate.com/live).


Trzeba na koniec dodać, że tego typu całkowite zaćmienie Słońca będziemy mogli oglądać Polsce dopiero w... 2135 roku. Jednak już w latach 2020 i 2021 będzie w naszym kraju widoczne również efektowne zaćmienie częściowe. Może warto więc już teraz zainteresować się, na jakie kraje i miejsca przypadnie wówczas pas całkowitego zaćmienia, i ewentualnie zacząć planować podróż?


Czytaj więcej:


Źródło: astronomy.com, NASA, MOA

Zdjęcie: obrączkowe zaćmienie Słońca widziane ponad Afryką w styczniu 1992 roku. Źródło: APOD.

Reklama