Detale techniczne i wrażenia z misji kosmicznej polskiego astronauty. Opowiada Sławosz Uznański-Wiśniewski, drugi Polak w kosmosie w obszernym wywiadzie dla Uranii.
Redakcja czasopisma i portalu Uranii miała okazję do przeprowadzenia wywiadu z "kosmicznym celebrytą", czyli Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim astronautą. Rozmowę przeprowadziliśmy online 29 lipca 2025 roku, trwała prawie godzinę.
Sławosz ciekawie opowiedział na kilkanaście pytań, poczynając od kwestii technicznych z eksperymentami na pokładzie stacji kosmicznej, ochrony astronautów przed promieniowaniem kosmicznym, różnych uciążliwości na stacji kosmicznej. Było też o szkoleniu, o zakazie wstępu do rosyjskiej części stacji, locie w kapsule Dragon, a także o "efekcie Sławosza" na uczelniach, które biją rekordy chętnych na kierunki astronomiczne i techniczne, czy roli astronauty jako mentora dla młodych inżynierów i naukowców.
Sławosz opowiedział też jak wygląda kosmos z pokładu stacji kosmicznej. O pierogi nie pytaliśmy.
Wywiad jest częścią serii "Kosmiczne rozmowy", w której Rafał Grabiański z naszego portalu rozmawia z ciekawymi osobami z branży kosmicznej. Ta seria podcastów jest realizowana w ramach Urania TV i możecie ją oglądać na YouTube, a także słuchać w serwisach podcastowych.
Niniejszy wywiad ze Sławoszem będzie także wydrukowany w Uranii, po przetworzeniu do formuły artykułu w czasopiśmie. Obecnie dostępna jest Urania nr 3/2025 (ze Sławoszem na okładce!), która ukazała się w okolicach startu Polaka w kosmosie. W numerze jest obszerny artykuł o misji IGNIS i polskich eksperymentach. W szykowanych obecnie numerach 4/2025 i 5/2025 będą kolejne materiały przedstawiające dokładnie co polski astronauta robił na pokładzie stacji orbitalnej, a także wywiady przeprowadzone po powrocie na Ziemię.
Bardzo wiele materiałów o misji polskiego astronauty publikowaliśmy też na łamach portalu Uranii, w tym wywiady z osobami z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz z Europejskiej Agencji Kosmicznej zaangażowanymi w misję Polaka. Przykładowo z trenerem astronautów ESA czy kierownikiem misji IGNIS.
Więcej informacji:
- Obejrzyj wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
- Więcej materiałów o misji polskiego astronauty
- Rozmowa z trenerem astronautów ESA
- Weteran astronautów o tym jak zmierzyć sukces misji kosmicznej
- Stacja kosmiczna jak Tetris - rozmowa z kierownikiem misji
- Urania nr 3/2025 ze Sławoszem na okładce
- Strona Polskiej Agencji Kosmicznej o misji IGNIS
Autor: Krzysztof Czart

