Przejdź do treści

Jak śledzić historyczny bliski przelot sondy New Horizons obok Ultima Thule?

img

Już w Nowy Rok sonda New Horizons jako pierwsza w historii przeleci blisko planetoidy w Pasie Kuipera. To historyczne wydarzenie będzie można śledzić na żywo w Internecie.

Sonda New Horizons przeszła już do historii w 2015 roku kiedy jako pierwszy statek kosmiczny odwiedziła Plutona. Teraz jej celem jest planetoida 2014 MU69, nazwana na potrzeby misji Ultima Thule.

Ultima jest jednym z ciał niebieskich krążących w Pasie Kuipera - zbiorowisku lodowych obiektów o wielkościach od planet karłowatych (Pluton) po planetoidy i komety. Niemal kołowa orbita Ultima Thule wskazuje, że obiekt ten powstawał w tym samym miejscu, w którym się teraz znajduje. Ten fakt w połączeniu z mroźnym, ledwo przekraczającym zero bezwzględne środowiskiem czyni obiekt kapsułą czasu początków Układu Słonecznego.

Naukowcy nie wiedzą jak wyglądać będzie cel sondy New Horizons. Wiemy tylko, że odkryta w 2014 roku za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a planetoida ma około 30 km średnicy i dominujący kolor czerwony oraz nieregularny kształt.

Jak śledzić przelot?

Pierwsze dni 2019 roku będą przepełnione informacjami związanymi z bliskim przelotem sondy New Horizons obok Ultima Thule. Transmisja z wydarzenia rozpocznie się w Nowy Rok o 6:15 rano czasu polskiego. Wtedy zostanie wyemitowany krótki program pokazujący symulację przelotu sondy. Faktyczne dane ze statku kosmicznego dotrą na Ziemię dopiero po 15:45 czasu polskiego. Wtedy też rozpocznie się transmisja z odbioru sygnału. O 17:30 odbędzie się konferencja prasowa, w której zespół przedstawi pierwsze dane z przelotu. Konferencje zapowiedziano także na kolejne dni: 2 i 3 stycznia, obie o godzinie 18:00.

Harmonogram transmisji z przelotu sondy New Horizons 1 stycznia 2019 roku

6:15 - Symulacja przelotu
15:45 - Transmisja z odbioru sygnału
17:30 - Konferencja prasowa podsumowująca pierwsze wyniki z przelotu

W związku z tzw. "government shutdown" w USA, które może potrwać do 3 stycznia 2019 roku. Wszelkie opisywane wyżej transmisje mogą nie być dostępne z poziomu strony NASA. Zainteresowanych zespół misji odsyła do oficjalnej strony internetowej New Horizons pluto.jhuapl.edu oraz kanału YouTube.

Największe zbliżenie do Ultima Thule powinno nastąpić o 6:33 czasu polskiego. Zgodnie z pomiarami sonda powinna zbliżyć się na odległość 3500 km do obiektu.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Pierwsze zdjęcie obiektu Ultima Thule wykonane w trybie wysokiej rozdzielczości instrumentu LORRI, zamontowanego na pokładzie sondy New Horizons. Fotografia powstała z trzech oddzielnych zdjęć wykonanych 24 grudnia 2018 roku. Źółtym okręgiem zaznaczono cel przelotu.

Reklama