Przejdź do treści

Jak transportować sypką skałę na Księżycu? Projekt studentów AGH

Transport regolitu na Księżycu – wizualizacja. Fot. Maciej Talar/KSAF AGH.

Zespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako jedyny z Polski startuje w międzynarodowych zawodach Over the Dusty Moon Challenge w Denver. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu nowatorskiego systemu transportu regolitu.

Nie jest to wcale proste. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu, w tym brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację czy ekstremalne temperatury oraz możliwość przenoszenia ładunków elektrycznych. Jednym z największych wyzwań jest duża pylność transportowanego materiału, która wpływa niekorzystnie na wszelkie mechaniczne rozwiązania. Regolit to warstwa luźnej, zwietrzałej materii na powierzchni planet i innych ciał skalistych. Powierzchnia Księżyca pokryta jest taką warstwą o kilkumetrowej grubości. Jej źródłem są odłamki skał powstałe w czasie zderzeń z meteorytami i opadający pył z tzw. mikrometeorytów.

W czerwcu Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzy się z pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec. Europę na zawodach będą reprezentować studenci z Krakowa oraz drużyna z Niemiec. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym startowało 16 zespołów, w tym pięć z Europy.

Koło Naukowe SpaceTeam AGH zrzesza studentów pasjonujących się technologiami i zasobami kosmicznymi. Prace zespołu koncentrują się na stworzeniu modelu prototypowego, a następnie gotowego rozwiązania, które przetransportowane w czerwcu na zawody  będzie mogło konkurować z systemami stworzonymi przez inne drużyny. W trakcie finału konkursu systemy opracowane przez poszczególne zespoły będą wykonywać zadanie transportowe wyznaczone przez organizatorów.

W październiku zeszłego roku podjęliśmy wyzwanie i wystartowaliśmy w międzynarodowym konkursie Over the Dusty Moon Challenge zorganizowanym przez Colorado School of Mines. Przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy nad koncepcją systemu transportu regolitu na Księżycu. W styczniu tego roku zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w wielkim finale, który odbędzie się początkiem czerwca w Denver. W ostatniej fazie konkursu weźmie udział łącznie zaledwie sześć zespołów z całego świata, w tym nasze Koło Naukowe SpaceTeam AGH jako jedyne z Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Sam fakt udziału w zawodach i możliwość konkurowania z naszymi koleżankami i kolegami ze Stanów, Australii czy Kanady jest dla nas bardzo motywujący – podkreśla Martyna Rojczyk, studentka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.
 
Udział studentów w tak prestiżowym, międzynarodowym konkursie otwiera im drogę do szerokiej współpracy z firmami z sektora kosmicznego. Rezultatem projektu będzie z pewnością przygotowanie kandydatów do pracy w branży kosmicznej, w szczególności w obszarze eksploracji zasobów pozaziemskich – dodaje prof. Piotr Kulinowski, opiekun Koła Naukowego SpaceTeam AGH, działającego przy Centrum Technologii Kosmicznych.

 

Zespół SpaceTeam AGH. Fot. Maciej Talar/KSAF AGH.
Na zdjęciu: Zespół SpaceTeam AGH. Fot. Maciej Talar/KSAF AGH

 

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge organizowany jest przez Colorado School of Mines w Golden (Kolorado), a sponsorem w konkursie jest znana na całym świecie firma Lockheed Martin, amerykański koncern specjalizujący się w ostatnim czasie w rozwiązaniach z sektora inżynierii kosmicznej.


Czytaj więcej:


Źródło: AGH

Opracowanie: AGH/Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Transport regolitu na Księżycu – wizualizacja. Fot. Maciej Talar/KSAF AGH

Reklama