Przejdź do treści

Jak uzyskać czas obserwacyjny na teleskopach Webba i Hubble’a?

Dr Aleksandra Hamanowicz w Astronarium

Chcesz zrobić sobie fotkę głębokiego nieba Teleskopem Webba? Może wystarczy zadzwonić do Baltimore? Polska astronomka w Space Telescope Science Institute pracuje w zespole przyznającym czas obserwacyjny na teleskopach kosmicznych.

Dr Aleksandra Hamanowicz jest stałą korespondentką „Uranii” wprost z Baltimore. To tam znajduje się centrum sterowania obydwoma największymi teleskopami w kosmosie.

"Początek 2024 roku przyniósł rozstrzygnięcie konkursu wniosków obserwacyjnych na kolejny rok pracy Teleskopu Jamesa Webba. Po długich i żarliwych dyskusjach przedstawicieli środowiska naukowego, około 5500 godzin obserwacyjnych zostało rozdane pomiędzy naukowców z całego świata. I chociaż większość czasu przypadła astronomom amerykańskim, którzy zresztą przysyłają najwięcej wniosków, kilka europejskich instytucji otrzymało sporą część czasu obserwacyjnego Webb’a, jak niemiecki Instytut Astrofizyki Max’a Plancka i Uniwersytety w Sztokholmie, Lejdzie, Amsterdamie i Cambridge. Trzy z zaakceptowanych wniosków powstało przy współpracy z naukowcami z polskich instytucji, a jestem pewna, że wielu polskich naukowców pracujących za granicą także otrzymało szczęśliwe wieści."

Ola Hamanowicz. Rys. Zuzanna Łąpieś

Rys. Zuzanna Łąpieś

Ale serce Oli najżywiej bije wciąż przy Teleskopie Hubble’a. To z nim wcześniej związała kilka lat swojej pracy naukowej. 

"Zainteresowanie Hubblem ciągle nie słabnie. W tym roku opublikowano rekordową liczbę artykułów naukowych korzystających z danych z Teleskopu Hubble’a. Pod koniec marca natomiast, upłynął termin nadsyłania wniosków obserwacyjnych na kolejny, już 32. Cykl obserwacji HST. Otrzymaliśmy ponad 930 wniosków, a szansa powodzenia szacowana jest na 1:6. Obserwacje w ultrafiolecie, które wyróżniają HST pośród dostępnych naziemnych i kosmicznych teleskopów, powoduje, że jest to niezwykle potrzebne obserwatorium, mimo swojego zaawansowanego wieku."
 

Kolejna Pocztówka z jaskini (L)Webba oraz najnowsze odkrycia JWST w „Uranii - Postępach Astronomii” nr 3/2024. 

Zamów numer w internetowym sklepie Uranii albo w salonie lub sieci Empik

Urania nr 3/2024           

 

Więcej informacji:


Opracowanie: Magda Maszewska, Maciej Mikołajewski


Ilustracja: Dr Aleksandra Hamanowicz w Astronarium

Reklama