Chcesz zrobić sobie fotkę głębokiego nieba Teleskopem Webba? Może wystarczy zadzwonić do Baltimore? Polska astronomka w Space Telescope Science Institute pracuje w zespole przyznającym czas obserwacyjny na teleskopach kosmicznych.
Dr Aleksandra Hamanowicz jest stałą korespondentką „Uranii” wprost z Baltimore. To tam znajduje się centrum sterowania obydwoma największymi teleskopami w kosmosie.
"Początek 2024 roku przyniósł rozstrzygnięcie konkursu wniosków obserwacyjnych na kolejny rok pracy Teleskopu Jamesa Webba. Po długich i żarliwych dyskusjach przedstawicieli środowiska naukowego, około 5500 godzin obserwacyjnych zostało rozdane pomiędzy naukowców z całego świata. I chociaż większość czasu przypadła astronomom amerykańskim, którzy zresztą przysyłają najwięcej wniosków, kilka europejskich instytucji otrzymało sporą część czasu obserwacyjnego Webb’a, jak niemiecki Instytut Astrofizyki Max’a Plancka i Uniwersytety w Sztokholmie, Lejdzie, Amsterdamie i Cambridge. Trzy z zaakceptowanych wniosków powstało przy współpracy z naukowcami z polskich instytucji, a jestem pewna, że wielu polskich naukowców pracujących za granicą także otrzymało szczęśliwe wieści."
Rys. Zuzanna Łąpieś
Ale serce Oli najżywiej bije wciąż przy Teleskopie Hubble’a. To z nim wcześniej związała kilka lat swojej pracy naukowej.
"Zainteresowanie Hubblem ciągle nie słabnie. W tym roku opublikowano rekordową liczbę artykułów naukowych korzystających z danych z Teleskopu Hubble’a. Pod koniec marca natomiast, upłynął termin nadsyłania wniosków obserwacyjnych na kolejny, już 32. Cykl obserwacji HST. Otrzymaliśmy ponad 930 wniosków, a szansa powodzenia szacowana jest na 1:6. Obserwacje w ultrafiolecie, które wyróżniają HST pośród dostępnych naziemnych i kosmicznych teleskopów, powoduje, że jest to niezwykle potrzebne obserwatorium, mimo swojego zaawansowanego wieku."
Kolejna Pocztówka z jaskini (L)Webba oraz najnowsze odkrycia JWST w „Uranii - Postępach Astronomii” nr 3/2024.
Zamów numer w internetowym sklepie Uranii albo w salonie lub sieci Empik
Więcej informacji:
- Aleksandra Hamanowicz w Astronarium: Pierwsze zdjęcia z Teleskopu Webba (odc. 147), Cele Teleskopu Jamesa Webba (odc. 133), ESO Supernova (odc. 60), Polacy w ESO (odc. 52)
- Archiwalne numery Uranii dostępne bezpłatnie w Cyfrowym Archiwum Uranii
Opracowanie: Magda Maszewska, Maciej Mikołajewski
Ilustracja: Dr Aleksandra Hamanowicz w Astronarium