Przejdź do treści

Japonia wysyła optycznego satelitę zwiadowczego serii IGS

We wtorek z japońskiego kosmodromu Tanegashima wystartowała rakieta H-IIA z kolejnym zaawansowanym szpiegowskim satelitą optycznym serii IGS. Lot przebiegł pomyślnie i ładunek po 20 minutach od startu trafił na docelową orbitę heliosynchroniczną o wysokości 500 km.

O ładunku


Jest to już 16. satelita rządowego programu satelitów rozpoznawczych Japonii IGS (Information Gathering Satellite). Wysłany we wtorek statek to IGS Optical 6 - optyczny satelita zwiadowczy, który prawdopodobnie jest w stanie wykonywać obrazy terenu o rozdzielczości 40 cm/px.

Japoński program IGS powstał w 1998 roku w celu zapewnienia niezależnych danych zwiadowczych, które był przedtem wyłącznie kupowane od Amerykanów. Z powodu dość napiętej sytuacji w sąsiedztwie kraju, program doczekał się pierwszych dwóch satelitów już w 2003 roku. Z roku na rok wysyłano coraz lepsze satelity radarowe i optyczne. Do tej pory rakiety wystartowały z 15 takimi ładunkami, z czego 13 pomyślnie osiągnęło orbitę.

Wysłany we wtorek IGS Optical 6 to najpewniej satelita optyczny 5. generacji programu, podobny osiągami do misji IGS 8B z 2013 roku i IGS Optical 5 z 2015. W najbliższych latach rząd japoński planuje zbudować satelitarną sieć komunikacyjną z satelitami, by móc pozyskiwać ich obrazy w czasie rzeczywistym. Plany na najbliższy czas zakładają wysłanie radarowego satelity jeszcze w tym roku i satelitę optycznego kolejnej generacji w 2019 roku.

Podsumowanie


Był to 3. japoński start rakietowy w tym roku. Co ciekawe dopiero pierwszy najważniejszej rakiety Japonii H-IIA. Wcześniej startowała w styczniu lekka rakieta Epsilon z radarowym satelitą ASNARO-2 oraz najmniejsza rakieta orbitalna świata z nanosatelitą standardu CubeSat 3U.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Start rakiety H-IIA z satelitą optycznym IGS Optical 4 z 2011 roku. Źródło: Narita Masashiro.

Reklama