Przejdź do treści

W Japonii spotkali się popularyzatorzy astronomii z całego świata

CAP Fukuoka

W japońskim mieście Fukuoka rozpoczęła się największa na świecie konferencja na temat popularyzacji astronomii. Nie mogło na niej zabraknąć reprezentacji czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii” :-)

Konferencja Communicating Astronomy with the Public (CAP) organizowana jest od 2007 roku. Jej edycja w 2013 roku odbyła się w Polsce, a najnowsza – tegoroczna – zawitała do Japonii. W tym roku przybyło najwięcej uczestników w historii tej konferencji, bo aż 450, reprezentując 53 kraje świata z prawie wszystkich kontynentów (oprócz Antarktydy).

Tematem przewodnim konferencji CAP 2018 jest popularyzowanie astronomii w dzisiejszym świecie – cele i metody. Istotnym tematem są także przygotowania do przypadającej w 2019 roku setnej rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union – IAU). Będzie to okazja do przeprowadzenia, wzorem Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, wielu globalnych inicjatyw związanych z astronomią.

Podczas konferencji zaplanowano sesje na tematy takie jak: gdy nauka spotyka sztukę, rola mediów w popularyzacji astronomii, najlepsze praktyki stosowane w popularyzacji, popularyzacja astronomii w krajach rozwijających się, muzea i planetaria, zajęcia pozaszkolne, multimedia, media społecznościowe i inne technologie w popularyzacji, źródła finansowana popularyzacji i wiele innych.

Konferencja potrwa od 24 do 29 marca 2018 roku. Mamy nadzieję, że efekty tego spotkania i wymiany pomysłów oraz doświadczeń zaowocują w przyszłości także i w Polsce.

)

Będzie się (astronomiczne) działo w 2019 roku :-) Ci ludzie będą koordynować główne globalne projekty popularyzacji astronomii prowadzone przez IAU na obchody stulecia jej powstania.

Doktor Piero Benvenuti, sekretarz generalny IAU, zapowiada co ciekawego IAU planuje na swoje stulecie.

Oana Sandu z Europejskiego Obserwatorium Południowego (European Southern Observatory – ESO), współprzewodnicząca komitetu naukowego konferencji.

Prof. Kazunari Shibata – prezes Japońskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Publiczne obserwatoria w Japonii. Slajd z prezentacji na temat astronomii w Japonii, którą wygłosił prof. Norio Kaifu podczas konferencji CAP 2018.

Aż tyle jest planetariów w Japonii! Oto ich rozmieszczenie – slajd z prezentacji na temat astronomii w Japonii, którą wygłosił prof. Norio Kaifu podczas konferencji CAP 2018.

Więcej informacji:

 

Reklama