Przejdź do treści

Japońska rakieta Epsilon wynosi na orbitę kompaktowy radar ASNARO-2

Lekka japońska rakieta Epsilon w swoim trzecim locie w historii wyniosła kompaktowego satelitę obrazowania radarowego ASNARO-2. Start miał miejsce w kosmodromie Uchinoura w południowej Japonii.

Rakieta wystartowała w środę o 22:06 czasu polskiego. Pierwsze trzy stopnie na paliwo stałe pracowały w łącznym czasie około 10  minut. Na koniec ładunek przyspieszał dodatkowy czwarty stopień na hydrazynę, który po trzech odpaleniach umieścił ładunek na prawidłowej orbicie heliosynchronicznej o wysokości około 500 km.

O ładunku


ASNARO to zapoczątkowany przez Japonię w 2008 roku program, który miał na celu rozwój otwartej platformy satelitarnej niewielkiego rozmiaru do montowania na niej zaawansowanych urządzeń teledetekcyjnych. W jego wyniku powstała platforma NEXTAR, która została z powodzeniem wykorzystana w ładunkach pierwszej misji ASNARO-1 i satelicie ERG. Oba ładunki leciały na nowej japońskiej rakiecie Epsilon.

ASNARO-2 mieści radar z syntetyczną aperturą pasma X. Urządzenie waży około 220 kg i osiąga rozdzielczość terenową poniżej 1 m, pokrywając pas o szerokości 10 km. Korzystając z systemu kontroli orientacji satelita może też wykonywać skany o łącznej szerokości 50 km z rozdzielczością 16 m.

Radar może zostać użyty do ciągłych obserwacji pogodowych, monitoringu środowiska, zarządzania kryzysowego czy śledzenia statków i lodu morskiego.

Podsumowanie


Był to trzeci w historii start rakiety Epsilon. Niewielka rakieta niskiego kosztu startu została zaprojektowana z myślą o ładunkach naukowych i komercyjnych o masie około 500 kg. Ulepszona wersja Epsilon, jaka startowała w środę dysponuje nośnością 590 kg na orbitę heliosynchroniczną (SSO). Po raz pierwszy rakieta oprócz trzech stopni na paliwo stałe użyła 4. stopnia PBS, który trzy razy odpalał swój silnik hydrazynowy, by umieścić ładunek na docelowej orbicie.

Przeczytaj naszą relację z drugiego startu rakiety Epsilon z 2016 roku

Źródło: JAXA/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Epsilon startująca w swoim trzecim locie z satelitą radarowym ASNARO-2. Źródło: JAXA.

Reklama