Przejdź do treści

Japońska rakieta Epsilon wysyła na orbitę 7 satelitów

img

Lekka japońska rakieta nośna Epsilon wyniosła w piątek na niską oribtę 7 niewielkich satelitów.

Start odbył się z kosmodromu Uchinoura na południowej wyspie Japonii Kiusiu. Rakieta wystartowała 19 stycznia o 1.50 w nocy czasu polskiego.

O ładunkach misji

Głównym ładunkiem misji był satelita RAPIS-1, zbudowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA. Ważący 200 kg statek w kształcie sześcianu o boku długości 1 m zbada w czasie rocznej misji wiele technologii.

Na jego pokładzie znalazły się programowalne układy elektroniczne FPGA bazujące na bramkach technologii NanoBridge, które są mniejsze i przez to efektywniejsze niż te tradycyjnie stosowane w układach FPGA.

Na satelicie testowany też będzie sprzęt do komunikacji w niewykorzystywanym jeszcze powszechnie paśmie radiowym X. Kontrola orientacji satelity będzie wykonywane z pomocą silniczków zasilanych bardziej ekologicznym paliwem niż wykorzystywana często hydrazyna.

Pozostałe zestawy eksperymentalne zamontowane na satelicie to: miernik cząstek i szukacze gwiazd, korzystające z techniki głębokich sztucznych sieci neuronowych, do ustalenia orientacji satelity w przestrzeni oraz odbiornik sygnału GPS niskiej mocy.

Satelita będzie zasilany prototypowym zestawem lekkich paneli fotowoltaicznych rozkładanych na orbicie.

Sześć pozostałych wysłanych ładunków to:

ALE-1 - satelita firmy Astro Live Experiences testujący tworzenie sztucznych deszczy meteorytowych nad wyznaczonym obszarem.

Hodoyoshi-2 - satelita Uniwersytetu w Tokio do badania odbijania światła słonecznego od Ziemi, badania powierzchni oceanów oraz obserwacji rozbłysków TLE w górnych warstwach atmosfery. Na satelicie zamontowane zostały też instrumenty do badania środowiska kosmicznego.

MicroDragon - wietnamski satelita do obserwacji linii brzegowej Wietnamu, regionów nadmorskich oraz lokalizacji miejsc do połowów rybackich.

Pozostałe trzy satelity to niewielkie ładunki standardu CubeSat: OrigamiSat zbudowany przez Politechnikę Tokijską, NEXUS przez Uniwersytet Nihon oraz Aoba VELOX IV stworzony przez Politechnikę Kyushu i Uniwersytet Technologiczny Nanyang.

Podsumowanie

Był to pierwszy japoński start rakietowy w 2019 roku. Był to dopiero czwarty start lekkiej rakiety nośnej Epsilon, która debiutowała w 2013 roku. Był to trzeci udany lot orbitalny w tym roku. 15 stycznia swoją próbę wyniesienia satelity przeprowadził Iran. Rakieta Simorgh nie osiągnęła jednak prędkości orbitalnej ze swoim ładunkiem.

Źródło: JAXA/Axelspace/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Epsilon startująca z satelitą RAPIS-1. Źródło: JAXA.
 

Reklama