Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Japońska sonda Hayabusa2 zrzuca trzeciego łazika na powierzchnię asteroidy Ryugu

Powierzchnia Ryugu sfotografowana przez sondę Hayabusa2 już po wypuszczeniu lądownika MASCOT

Japońska sonda Hayabusa2 zrzuciła z powodzeniem kolejnego łazika na powierzchnię asteroidy Ryugu. Tym razem statek wypuścił niemiecko-francuski próbnik MASCOT. Lądownik zbadał asteroidę zestawem swoich instrumentów naukowych.

To już druga operacja wypuszczania lądowników, wykonana przez sondę Hayabusa2. Poprzednia – wypuszczenie łazików MINERVAII-1 – zakończyła się powodzeniem. Zdjęcia wykonane przez mikrołaziki prezentujemy w artykule tutaj.

O misji

Hayabusa2 to japońska misja do asteroidy klasy C nazwanej Ryugu. Obiekt ten jest bogaty w wodne i organiczne związki, i może wiele powiedzieć o ewolucji Układu Słonecznego.

Sonda wystartowała w grudniu 2014 roku, a do asteroidy dotarła 27 czerwca 2018 roku. Próbnik spędzi w pobliżu asteroidy około półtora roku. W tym czasie zbada ją za pomocą zarówno instrumentów teledetekcyjnych, jak i lądowników i łazików, które wypuści na jej powierzchni.

Sonda pobierze też z Ryugu materiał skalny, który w 2020 roku wróci w kapsule powrotnej na Ziemię.

Relacja z lądowania


Do lądowania lądownika MASCOT wybrano region na południowej półkuli asteroidy. Operacja rozpoczęła się już 2 października. Sonda rozpoczęła ponowne zbliżenie do Ryugu z wyjściowej pozycji na wysokości 20 kilometrów. Dziś, w środę o 4:17 polskiego czasu, lądownik oddzielił się bezpiecznie od sondy i uruchomił instrumenty naukowe na pokładzie. Haybusa2 była wtedy 51 metrów nad asteroidą.


Zdjęcie powierzchni Ryugu wykonane przez sondę Hayabusa2 już po wypuszczeniu lądownika MASCOT. Na powierzchni asteroidy widać w prawym górnym rogu cień lądownika. Źródło: JAXA

Lądownik nie wylądował w prawidłowej orientacji, dlatego inżynierowie musieli od razu użyć „mechanizmu podskakiwania”, aby ustawić urządzenie anteną do góry. Od momentu lądowania rozpoczęło się intensywne 16 godzin pracy lądownika – na tyle starczy energii elektrycznej pozyskiwanej z baterii na pokładzie (próbnik nie posiada paneli słonecznych).

O lądowniku MASCOT


MASCOT (czyli Mobile Asteroid Surface Scout) to niewielki lądownik stworzony wspólnie przez niemiecką (DLR) i francuską (CNES) agencję kosmiczną. MASCOT ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 30 cm x 30 cm x 20 cm; waży ok. 10 kilogramów.


Model lotny lądownika MASCOT. Źródło: DLR

Na górnej podstawie lądownika znajduje się antena do komunikacji z sondą i łazikami MINERVA-II1. Na boku zamontowano szerokokątną kamerę. Dolna podstawa mieści mikroskopowy spektroskop na podczerwień do badania składu minerałów na powierzchni asteroidy. Oprócz tego na sprzęcie zmieścił się radiometr termiczny do pomiarów temperatury powierzchni oraz magnetometr.

Podobnie jak łaziki MINERVA-II1, MASCOT został wyposażony w mechanizm podskakiwania, który pozwala na zmianę położenia lądownika na powierzchni oraz zmianę jego orientacji. Zmiana lokalizacji – w przeciwieństwie do łazików MINERVA-II1 – będzie mogła być wykonana tylko raz.

Źródło: JAXA

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Powierzchnia Ryugu sfotografowana przez sondę Hayabusa2 już po wypuszczeniu lądownika MASCOT. Na powierzchni asteroidy widać w prawym górnym rogu cień lądownika. Źródło: JAXA

Reklama