Przejdź do treści

Jazda próbna łazika Perseverance

img

Rozpoczął się 18. dzień marsjański misji nowego amerykańskiego łazika – Perseverance. Najbardziej zaawansowany robot wysłany kiedykolwiek na Czerwoną Planetę wykonał próbną jazdę i przygotowuje się do naukowych zadań.

4 marca 2021 roku łazik Perseverance wykonał pierwszą próbną jazdę na powierzchni Marsa. Był to jeden z wielu testów systemów pojazdu, jakie zespół misji wykonuje po wylądowaniu 18 lutego w Kraterze Jezero.

Pierwsza jazda trwała 33 minuty. Łazik pojechał najpierw do przodu na dystans 4 metrów, następnie zakręcił w miejscu w lewo o 150 stopni i pojechał tyłem dodatkowe 2,5 metra. Łącznie podczas pierwszej jazdy Perseverance przebył 6,5 m.

img
Próbne ruchy koła łazika Perseverance, uchwycone 4 marca przez lewą kamerę NavCam. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Inżynierowie użyli próbnej jazdy do wykonania szczegółowych zdjęć miejsca przyziemienia łazika. Kamery NavCam i HazCam wykonały fotografie śladów kół powstałych po opuszczeniu łazika na linach przez rakietowy stopień zniżania.

Łazik przed próbną jazdą wykonał też inne testy swoich instrumentów. O rozkładaniu instrumentu mierzącego wiatr z zestawu pogodowego MEDA, testach ramienia robotycznego czy pierwszej panoramie wysokiej rozdzielczości pisaliśmy w pierwszym wydaniu kroniki działań łazika.

Inżynierowie przetestowali też już urządzenia naukowe RIMFAX (georadar) i MOXIE (generator tlenu). W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone kolejne testy i kalibracje. Łazik powinien zostać wkrótce wysłany na pierwszą dłuższą jazdę.

Planowane jest w najbliższym czasie odrzucenie osłon z systemu zbierania próbek i pokrywy chroniącej dron Ingenuity, który podwieszony jest pod korpusem pojazdu. W czasie tych prac kalibracyjnych i testowych dron zostanie wypuszczony na powierzchnię i rozpocznie, trwającą nawet miesiąc, kampanię testową.

Aby upamiętnić miejsce lądowania, przed jego opuszczeniem przez łazik zespół kontrolujący jego pracę nazwał go nieformalnie Octavia E. Butler. Miejsce to nazwano ku czci autorki powieści science-fiction, pierwszej afroamerykanki, która zdobyła prestiżowe nagrody Hugo Award i Nebula Award.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Ślady kół łazika Perseverance po wykonaniu próbnej jazdy 4 marca 2021 roku. Fotografię wykonała kamera NavCam. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama