Przejdź do treści

Jeden z księżyców Plutona (Kerberos) okazał się dużo mniejszy niż sądzono

Obraz Kerberosa z 14 lipca bieżącego roku, złożony z czterech fotografii zrobionych z odległości 396 tys. kilometrów od księżyca.

Sonda New Horizons ciągle przesyła kolejne dane dotyczące Plutona i jego księżyców. W tym tygodniu otrzymaliśmy pakiet danych pozwalających na określenie wielkości najbardziej jak dotąd tajemniczego z księżyców Plutona - Kerberosa. Okazało się, że jego rozmiary są kilkukrotnie mniejsze niż dotychczas zakładano.

Wcześniejsze szacunki opierały się na obserwacjach z użyciem teleskopu Hubble'a, dzięki którym naukowcy uznali, że oddziaływanie grawitacyjne Kerberosa na pozostałe księżyce Plutona jest stosunkowo silne. Na podstawie analizy danych uznali, że księżyc może mieć średnicę wynoszącą ok. 30 kilometrów. Jego słabą widoczność argumentowali niskim albedo jakim miała się charakteryzować powierzchnia księżyca.

Po otrzymaniu najnowszych danych okazało się, że pierwotne szacunki były mocno zawyżone. Według danych z sondy New Horizons księżyc ma wydłużony kształt o rozmiarach ok. 12 km na 4,5 km, przy czym składa się jakby z dwóch części. Prawdopodobnie Kerberos powstał w skutek złączenia się dwóch mniejszych ciał, stąd jego charakterystyczny kształt.

Kolejną niespodzianką dotyczącą opisywanego księżyca jest jego albedo. Ostatecznie stwierdzono, że jego powierzchnia odbija ok. 50 procent promieni słonecznych. Pod tym względem Kerberos przypomina pozostałe małe księżyce Plutona, w związku z czym najprawdopodobniej jego powierzchnia pokryta jest relatywnie czystym wodnym lodem.

Więcej informacji:

Źródło:
NASA

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Na ilustracji:
Obraz Kerberosa z 14 lipca bieżącego roku, złożony z czterech fotografii zrobionych z odległości 396 tys. kilometrów od księżyca. Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Reklama