Przejdź do treści

Juno dostarcza kolejne zdjęcia Jowisza i odkrywa nowy wulkan na Io

Sonda Juno wykonała w połowie lipca kolejny bliski przelot nad chmurami Jowisza. Czas więc zaprezentować kolejne widoki z orbity wokół planety i podsumować najnowsze odkrycia.

Sonda Juno okrąża największą planetę Układu Słonecznego od 4 lipca 2016 roku. Co 55 dni wykonuje pełny obieg wokół planety, przelatując w najniższym punkcie zaledwie kilka tysięcy kilometrów nad wierzchołkami jej chmur.

Przeczytaj też: Księżyce Jowisza tworzą niezwykłe kształty zórz na powierzchni planety

15 lipca statek wykonał już 14. bliski przelot nad atmosferą Jowisza. Po raz 13. uruchomił wszystkie instrumenty naukowe na swoim pokładzie i kamerę JunoCam. Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z tego przelotu i opisujemy ostatnie odkrycia, które zostały dokonane na bazie danych z sondy.


NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Major

Na powyższym zdjęciu widać formacje chmur na dużych wysokościach w Północnym Pasie Umiarkowanym. Jest to jeden z wielu kolorowych pasów równoleżnikowych w atmosferze planety. Naukowcy od wielu lat debatowali jak daleko w głąb atmosfery sięgają te struktury. Dane zgromadzone przez sondę Juno odpowiedziały na to pytanie - charakterystyczne pasy penetrują Jowiszową atmosferę na głębokość do 3000 km.

Opisane zdjęcie zostało wykonane 15 lipca 2018 roku podczas 14. bliskiego przelotu. W trakcie jego wykonywania sonda znajdowała się zaledwie 6200 km nad wierzchołkami chmur planety, na 36 stopniach szerokości geograficznej północnej.


Obraz południowej półkuli Jowisza w podczerwieni. Im jaśniejszy kolor tym wyższa temperatura zarejestrowana przez instrument JIRAM na sondzie Juno. Na fotografii zaznaczono świeżo zlkalizowane źródło ciepła. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Dane zgromadzone przez sondę Juno sugerują, że w okolicach bieguna południowego księżyca Jowisza Io znajduje się nieznany wcześniej wulkan.

Sonda Juno wykonała obrazy księżyca Io w świetle podczerwonym. Z danych zgromadzonych przez dedykowany do tego instrument JIRAM z grudnia 2017 roku można zauważyć źródło ciepła w pobliżu bieguna południowego. Najbliższe znane wcześniej źródło ciepła leży 300 km dalej.

Teraz zespół sondy będzie dokładniej analizował dane z grudniowego przelotu. Sonda Juno jeszcze nie raz zbliży się do Io na mniejszą odległość. Przy większej liczbie informacji być może uda się potwierdzić odkrycie, a może nawet znaleźć kolejne wulkany. Do tej pory na księżycu znaleziono 150 aktywnych wulkanów, szacuje się, że ponad 250 czeka jeszcze na odkrycie.


NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Björn Jónsson

Powyżej zdjęcie burzy na Jowiszu. Nie jest to jednak Wielka Czerwona Plama, którą sonda sfotografowała z niesamowitą dokładnością w innym przelocie. Ta prezentowana wyżej  to mniejsze zjawisko położone w Południowym Pasie Równikowym.

Fotografia jest przedstawiona w naturalnych barwach - w widoku podobnym do tego, co widziałby człowiek będąc na miejscu sondy Juno. Obraz został zarejestrowany przez kamerę JunoCam 15 lipca 2018 roku. Statek znajdował się wtedy na 36 stopniach szerokości geograficznej południowej, na wysokości 8000 km nad górnymi warstwami chmur planety.


NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Niedawno sonda Juno zakończyła zasadniczą fazę misji. Włodarze NASA zdecydowali się przedłużyć operację sondy o kolejne trzy lata. Z uwagi na to, że statek nie wszedł na pierwotnie planowaną orbitę z powodu usterki zaworu silnika, takie przedłużenie jest potrzebne, by misja zrealizowała pierwotne cele naukowe.

Jeśli więc komponenty sondy na to pozwolą, to czeka nas jeszcze wiele zdjęć Jowisza i jego księżyców. Juno przeleci blisko atmosfery Jowisza już 7 września. Poniżej jeszcze kilka zdjęć z ostatniego przelotu.

Przeczytaj też: Sonda Juno odkrywa tajemnice błyskawic Jowisza

Źródło poniższych zdjęć: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS


Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu tytułowym: Zdjęcie z 14. bliskiego przelotu sondy Juno. Przetworzone przez Kevina M. Gill. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.

Reklama