Przejdź do treści

Justyna Pelc nagrodzona Studenckim Noblem w kategorii „Nauki techniczne”!

Justyna Pelc (fot. archiwum prywatne)

W konkursie Niezależnego Zrzeszenia Studentów wyróżniani są studenci z całej Polski o wybitnych osiągnięciach. W gronie tegorocznych laureatów jest przedstawicielka Politechniki Wrocławskiej – Justyna Pelc, zaangażowana w projekty kosmiczne i popularyzację wiedzy o eksploracji kosmosu.

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wyróżniani są w nim studenci o wybitnych osiągnięciach na różnych polach – zarówno naukowych, artystycznych, jak i społecznych. Jest jedynym ogólnopolskim konkursem stypendialnym w pełni tworzonym przez organizację studencką. Wpisuje się w trendy innowacyjności i związanego z nimi inwestowania w kapitał ludzki i ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.

Nagrody w konkursie przyznawane są w dziewięciu kategoriach. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 420 osób, z pośród których 90 osób wybrano finalistami konkursu, po 10 osób w każdej kategorii.  

Studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej została nagrodzona w kategorii „Nauki techniczne”. Nominowani są w niej młodzi ludzie m.in. budujący roboty, projektujący modernistyczne budynki czy zdobywający nagrody w prestiżowych konkursach z zakresu elektrotechniki albo mechaniki. Kategoria ta obejmuje studentów architektury, automatyki i robotyki, budownictwa, elektroniki, informatyki, mechaniki, mechatroniki, budowy maszyn, elektrotechniki i inżynierii materiałowej.

Justyna Pelc jest absolwentką automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji (na studiach inżynierskich) Politechniki Wrocławskiej, a aktualnie studiuje zarządzanie na tej uczelni. W konkursie doceniono przede wszystkim jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej.

Justyna Pelc jest liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace. Tylko w ostatnich latach wspólnie z członkami swojego zespołu  zwyciężała lub zdobywała czołowe miejsca w międzynarodowych prestiżowych konkursach na opracowania związane z eksploracją m.in. Marsa i Księżyca czy lotami suborbitalnymi. Studentka Politechniki Wrocławskiej bardzo angażuje się także w popularyzację wiedzy na temat kosmosu i przedsięwzięć z nim związanych – np. działa w Polskim Towarzystwie Astrobiologicznym.

Ponadto jest członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. Uczestniczyła w najdłuższej w Polsce, sześciotygodniowej analogowej misji kosmicznej, badającej wpływ diety i światła na ludzki organizm.

Justyna jest także współautorką 10 publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa. Bardzo angażuje się w popularyzację wiedzy o kosmosie, planach jego eksploracji i technologiach kosmicznych. Organizowała m.in. dwie edycje Space Day, a także przemawiała i prowadziła warsztaty w ramach TedX Politechnika Wrocławska, Nocy Innowacji, SpaceHub, Dolnośląskich Dni Innowacji, HerStory czy Zestawu Kryzysowego: kierunek Mars.

W ubiegłym roku w konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Kobiet została ogłoszona „Wrocławianką Roku” w kategorii specjalnej „Teraz młodość – siła młodości”. A 25 maja 2021 r, została laureatką konkursu „Konstelacje ARP 2021” w kategorii „Nadzieja kosmosu”.

Aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”. I można na nią zagłosować. Jest jedyną przedstawicielką kosmosu w grupie 10 osób.

To niesamowita nagroda na koniec moich studiów, bo za dwa miesiące będę już absolwentem – mówiła Justyna Pelc w czasie finału konkursu. Nie spodziewałam się na początku moich studiów, kiedy zaczynałam automatykę i robotykę, że po kilku latach będę zaangażowana w przemysł kosmiczny i że ta moja przygoda podczas studiów będzie tak naprawdę nie z tej Ziemi. Że to wszystko, co zaczęło się jako grupa przyjaciół – cztery osoby, które złożyły pracę na konkurs – zamieni się w 20-osobową grupę, która działa w całej Polsce i realizuje z sukcesami projekty kosmiczne. Z tego miejsca chciałam bardzo podziękować całemu mojemu zespołowi. Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób zaangażuje się w przemysł kosmiczny i będzie go rozwijać także w Polsce.

Finaliści Studenckiego Nobla NZS w kategorii „Nauki techniczne”

  1. Justyna Pelc – Politechnika Wrocławska
  2. Bartłomiej Dziewoński – Politechnika Wrocławska
  3. Mateusz Frydrych – Politechnika Warszawska
  4. Damian Horna – Politechnika Poznańska
  5. Małgorzata Dul – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  6. Hubert Graczyk – Politechnika Warszawska
  7. Piotr Araszkiewicz – Politechnika Warszawska
  8. Hubert Gross – Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  9. Natalia Fitowska – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  10. Gaweł Bartosik – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

W tegorocznej edycji konkursu nominowanych było sześcioro studentów Politechniki Wrocławskiej. Oprócz Justyny Pelc byli to także: w kategorii „fizyka i astronomia” – Aleksander Kaczmarek, Rafał Świętek i Jakub Pawłowski (wszyscy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki), w kategorii „nauki przyrodnicze i energetyka” – Adam Kabański (Wydział Chemiczny) oraz w kategorii „nauki techniczne” – Bartłomiej Dziewoński z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Źródło: Politechnika Wrocławska, NZS

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama