Przejdź do treści

Justyna Pelc z Politechniki Wrocławskiej finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni”

 Justyna Pelc (fot. archiwum prywatne)

Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, znalazła się wśród 10 finalistów plebiscytu organizowanego przez Program IV Polskiego Radia. Rozgłośnia nagradza w nim młodych ludzi z oryginalnymi zainteresowaniami, tworzących niebanalne rzeczy. Jest „dziewczyną nie z tej Ziemi”, gdyż całe jej życie kręci się wokół kosmosu.

„Nieprzeciętni” to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, w którym poszukiwane są osoby, które na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania oraz tworzą wyjątkowe rzeczy. Tegoroczna odsłona wydarzenia wystartowała 22 marca, a 18 kwietnia zakończył się jej pierwszy etap. Znanych jest już dziesięcioro finalistów plebiscytu, na których mogą głosować słuchacze i wybrać „Nieprzeciętnego 2021”. Głosowanie potrwa do 13 czerwca. Wielka Gala Plebiscytu odbędzie się 24 czerwca.

Wśród tegorocznych finalistów znalazła się także Justyna Pelc (27 lat, Warszawa/Wrocław), która jest „kosmiczną dziewczyną z Politechniki Wrocławskiej”.

Jest dziewczyną nie z tej Ziemi i to dosłownie! Jej życie kręci się wokół kosmosu – jako liderka grupy Innspace od kilku lat realizuje kosmiczne projekty takie jak bazy marsjańskie czy pojazdy kosmiczne. Projekty zespołu Innspace zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach m.in. tytuł Gold Winner (na 3000 zgłoszeń) w konkursie Future Mars Life w Chinach, główną nagrodę (ESA Grand Prix) w konkursie Student Aerospace Challenge we Francji czy 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA. Justyna swoją pasję rozwija jako juror w robotyczno-kosmicznych konkursach organizowanych przez Mars Society South Asia, gdzie jest członkiem Advisory Board i popularyzuje naukę w ramach działalności w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Wzięła udział w najdłuższej w Polsce, 6-tygodniowej analogowej misji kosmicznej, co dało nowe spojrzenie na projektowane przez jej zespół bazy kosmiczne. Uwielbia podróże - marzy jej się taka za linię Karmana – i nie wyobraża sobie życia bez kawy – można przeczytać na stronie Czwórki.

Justyna Pelc, członkini grupy Innspace i ubiegłoroczna „Wrocławianka Roku” została nominowana do nagrody radiowej Czwórki za swoje zaangażowanie w kosmiczne projekty. Tylko w ostatnich latach Justyna Pelc – wspólnie z członkami swojego zespołu –  zwyciężała lub zdobywała czołowe miejsca w międzynarodowych prestiżowych konkursach na opracowania związane z eksploracją m.in. Marsa i Księżyca czy lotami suborbitalnymi. Studentka Politechniki Wrocławskiej bardzo angażuje się także w popularyzację wiedzy na temat kosmosu i przedsięwzięć z nim związanych – m.in. działając w Polskim Towarzystwie Astrobiologicznym.

Lista wszystkich finalistów, wraz z opisem ich działań, znajduje się na stronie radia.

Justyna Pelc jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej dwóch kierunków na studiach inżynierskich (automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji), a wkrótce ukończy na tej uczelni także studia magisterskie z zarządzania, ze specjalnością: zachowania i decyzje menedżerskie. Jest liderką grupy Innspace, która może pochwalić się m.in. nagrodą ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge we Francji, tytułem Gold Winner i Winner dla dwóch projektów kolonii marsjańskich w konkursie Future Mars Life w Chinach czy 5. miejscem w konkursie Mars Colony Prize w USA (a to zaledwie część osiągnięć zespołu).

Wcześniej była wiceprezeską koła naukowego Off-Road, które zajmuje się budową łazików marsjańskich z rodziny Scorpio (kierowała projektem lądownika marsjańskiego, który zajął drugie miejsce w konkursie Red Eagle w USA).

Jest członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. Uczestniczyła w najdłuższej w Polsce, sześciotygodniowej analogowej misji kosmicznej, badającej wpływ diety i światła na ludzki organizm.

W ubiegłym roku w konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Kobiet została ogłoszona „Wrocławianką Roku” w kategorii specjalnej „Teraz młodość – siła młodości”. W tym roku jest wśród finalistów konkursu Studencki Nobel Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Justyna jest także współautorką 10 publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa. Bardzo angażuje się w popularyzację wiedzy o kosmosie, planach jego eksploracji i technologiach kosmicznych. Organizowała m.in. dwie edycje Space Day, a także przemawiała i prowadziła warsztaty w ramach TedX Politechnika Wrocławska, Nocy Innowacji, SpaceHub, Dolnośląskich Dni Innowacji, HerStory czy Zestawu Kryzysowego: kierunek Mars.

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę konkursu. Odnaleźć osobę, na którą chcemy oddać głos (Justyna Pelc ma numer 9). I zagłosować poprzez kliknięcie na „głosuj” lub „głosuj z uzasadnieniem” znajdujące się pod opisem osoby. Uwaga, łatwo się pomylić i zagłosować na osobę powyżej. Głosować można codziennie oddając aż 4 głosy na wybrane osoby lub na jedną osobę.

Zachęcamy do głosowania na reprezentantkę KOSMOSU :)

 

Źródło: Program IV Polskiego Radia, Politechnika Wrocławska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama