Przejdź do treści

Jutro wystartuje polski satelita naukowy Lem

Ostatnei zdjęcie satelity Lem na Ziemi
21 listopada 2013 r. ma nastąpić wystrzelenie na orbitę okołoziemską polskiego satelity Lem. Będzie to drugi polski satelita w Kosmosie, a pierwszy naukowy.

O godzinie 7:10:11 UTC, czyli o 8:10:11 czasu polskiego, rosyjska rakieta Dniepr ma wynieść na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL "Lem". Start nastąpi z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Za start odpowiada Ministerstwo Obrony Rosji, na podstawie umowy zawartej przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE za pośrednictwem Space Flight Laboratory (projektanta satelitów BRITE) i ukraińsko-rosyjskiej spółki Kosmotras.

Razem z polskim satelitą w Kosmos polecą 32 inne sztuczne satelity. Jeśli start się uda, będzie to rekord w jednorazowym wyniesieniu na orbitę dużej grupy satelitów. Poprzedni rekord został ustanowiony dzisiaj, gdy rakieta Minotaur 1 wyniosła na orbitę aż 29 satelitów.

W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej informacji

Na zdjęciu:
Ostatnia fotografia satelity Lem na Ziemi. Źródło: BRITE-PL.Reklama