Przejdź do treści

Już prawie 100 startów rakietowych w 2018 roku

img

Rosyjski start wojskowy rakiety Rokot był 99. lotem orbitalnym w tym roku (z czego 97 było udanych). Podsumowujemy starty z ostatnich dni.

Start rakiety Długi Marsz 3B z satelitami nawigacji Beidou


Z kosmodromu Xichang w Chinach poleciała 18 listopada rakieta Długi Marsz 3B z kolejną parą satelitów nawigacji Beidou. Był to już 10. start globalnego systemu nawigacyjnego Chin w tym roku. System ten jest w tej chwili rozszerzany do pełnej funkcjonalności na całej planecie.

Start rakiety Długi Marsz 2D z 5 ładunkami


19 listopada z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2D z pięcioma satelitami. Głównym ładunkiem misji był satelita Shiyan 6 o tajnym przeznaczeniu (prawdopodobnie testujący technologie zwiadowcze). Pozostałe wyniesione ładunki to: pierwszy satelita konstelacji Jiading szanghajskiej firmy Space OK, satelita Tianzhi 1 od Chińskiej Akademii Nauk testujący techniki operacji satelitarnej na orbicie oraz para satelitów Tianping 1A i 1B do kalibracji satelitarnej infrastruktury naziemnej.

Start rakiety Vega z satelitą Mohammed VI B


Europejska lekka rakieta nośna Vega wystartowała 21 listopada z marokańskim satelitą szpiegowskim Mohammed VI-B. Jest to już drugi satelita obserwacyjny, który będzie użytkowany przez marokańskie wojsko i instytucje rządowe.

Start rakiety PSLV z 42 satelitami


29 listopada z kosmodromu Satish Dhawan wystartowała rakieta PSLV z 31 satelitami. Głównym pasażerem misji był satelita HySIS. Jest to ważący 380 kg satelita obserwacyjny, wyposażony w dwa spektrometry: jeden światła widzialnego i bliskiej podczerwieni, oraz drugi podczerwieni pasma SWIR (1,4 μm - 3,0 μm). Satelita będzie mógł obrazować Ziemię z maksymalną rozdzielczością 30 m/piksel.

Drugim największym ładunkiem był satelita obserwacyjny Global 1 firmy BlackSky Global. Reszta to były ładunki standardu CubeSat: 16 nanosatelitów Flock-3r firmy Planet Labs, 4 satelity Lemur-2 firmy Spire Global, satelita CICERO-8 firmy GeoOptics, HSAT-1 firmy Harris Corporation, Hiber 1 holenderskiej firmy Hiber Global, CASE firmy Canada’s Kepler Communications, FACSAT operowany przez kolumbijskie siły powietrzne, malezyjski InnoSAT-2, fiński Reaktor Hello World oraz hiszpański satelita studencki 3Cat-1.

Start rakiety Rokot z satelitami Kosmos


29 listopada z kosmodromu Plesieck w północnej Rosji wystartowała rakieta Rokot z tajnymi ładunkami wojskowymi, prawdopodobnie telekomunikacyjnymi statkami serii Strieła-3M.

Źródło: SFN/NS

Na zdjęciu: Start rakiety Vega z Gujany Francuskiej z satelitą Mohammed VI-B.

Reklama