Przejdź do treści

Kartka pocztowa i datownik z okazji 100 lat Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Kartka pocztowa na stulecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

19 lutego mija sto lat od powstania Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Z tej okazji Poczta Polska wyda kartkę pocztową oraz aż dwa datowniki okolicznościowe.

W tym roku obchodzimy też 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Poczta Polska w różnych terminach wyda tematyczne znaczki, kartki pocztowe i datowniki okolicznościowe. Ale w tym roku przypada też inna ważna rocznica – stulecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), które zostało założone na Zjeździe Astronomów Polskich w Toruniu w 1923 roku, zorganizowanym w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z uwagi na to, że 19 lutego 2023 roku przypada w niedzielę, a poczta nie wprowadza swoich walorów do obiegu w tym dniu tygodnia, pierwszy dzień obiegu kartki pocztowej wyznaczono na poniedziałek 20 lutego 2023 roku.

Kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej ma tytuł „100-lecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego”. Została wydana w nakładzie 5000 sztuk w offsetowej technice druku. Wymiary kartki to 148 x 105 mm. Autorem projektu jest Roch Stefaniak. Znaczek nadrukowany na kartce ma wartość A – według aktualnego cennika pocztowego to obecnie 3,90 zł.

100 lat PTA - datowniki 19.02.2023 r. i 20.02.2023 r.

Datowniki okolicznościowe stosowane przez Urząd Pocztowy Toruń 1 z okazji stulecia Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Pierwszy stosowany będzie w dzień rocznicy (19 lutego 2023 roku), a drugi w pierwszy dzień obiegu kartki pocztowej (20 lutego 2023 roku)

 

Aż dwa datowniki okolicznościowe

Kartce pocztowej towarzyszyć będą dwa datowniki. Jeden, na pierwszy dzień obiegu – 20 lutego 2023 roku – będzie stosowany Urzędzie Pocztowym Toruń 1, a drugi w tym samym urzędzie pocztowym, ale dzień wcześniej (z datą 19 lutego 2023 roku) oraz przez kolejnych 28 dni.

Oba datowniki mają na obwodzie napis „100-lecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego”, a w centrum wizerunek Mikołaja Kopernika. Rysunki Kopernika na obu datownikach są różne. Autorem datownika na 20 lutego jest Roch Stefaniak, z kolei datownik na 19 lutego zaprojektował Jacek Drążkowski, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, a także redaktor czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, wydawanego przez towarzystwo.

 

Gdzie kupić kartkę pocztową?

Kartkę pocztową można będzie nabyć w urzędach pocztowych (okienka filatelistyczne), a także zamówić online w internetowym sklepie PTA, gdzie będzie dostępna będzie kartka bez stempla oraz kartka z zastosowanym datownikiem w wersji z datą 19 lutego 2023 roku.

 

Więcej o PTA

Polskie Towarzystwo Astronomiczne zrzesza zawodowych astronomów. Jego celem działania jest wspieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz popularyzacja astronomii w społeczeństwie. Towarzystwo organizuje konferencje naukowe, szkoły i warsztaty dla młodych studentów i młodych pracowników naukowych oraz wydaje serię publikacji konferencyjnych „Proceedings of the Polish Astronomical Society”. Z kolei w zakresie popularyzacji i edukacji astronomii wydaje książki, czasopismo „Urania – Postępy Astronomii” (wspólnie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii), a także prowadzi duży portal internetowy o kosmosie (www.urania.edu.pl) i serwis AstroGPS z zestawieniem wydarzeń astronomicznych w Polsce i na świecie, organizuje konkursy i wspiera działalność innych podmiotów. Z okazji Roku Kopernika towarzystwo przygotowuje „Przewodnik Astronomiczny po Polsce” z premierą zaplanowaną na wrzesień 2023 roku. Strona internetowa PTA ma adres www.pta.edu.pl.

Więcej informacji:

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Reklama