Przejdź do treści

Kielecki IMPULS i indyjski DJS Antariksh wygrywają zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge 2021

img

Od 10 do 12 września 2021 r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbywały się międzynarodowe zawody robotyczne European Rover Challenge 2021. 7. edycję konkursu w formule stacjonarnej wygrał kielecki zespół IMPULS, a w formule zdalnej triumfował indyjski DJS Antariksh.

Była to już 7. odsłona zawodów robotycznych European Rover Challenge. Co roku do Polski przyjeżdzają drużyny z całego świata, aby testować swoje konstrukcje łazików w wielu robotycznych zadaniach, które symulują kosmiczną misję naukową na powierzchni Marsa.

Zawody odbywały się na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim tzw. Mars Yardzie, który odwzorowuje cechy powierzchni Czerwonej Planety. W tym roku powierzchnia toru inspirowana była równiną wulkaniczną Elysium Planitia.

Zespoły mogły uczestniczyć w jednej z dwóch formuł: stacjonarnej, w której drużyny przyjechały do Kielc i rywalizowały przy użyciu swoich konstrukcji na miejscu oraz zdalnej, gdzie zadaniem drużyn było stworzenie odpowiednich algorytmów i programów, które sterowały za pośrednictwem Internetu dedykowanymi urządzeniami na miejscu.

W formule stacjonarnej najlepszy okazał się zespół Politechniki Świętokrzyskiej IMPULS – gospodarzy wydarzenia. Drugie miejsce zajął turecki ITU Rover Team, a trzecie szwajcarski EPFL Explore.

Formułę zdalną wygrał DJS Antariksh z Indii. Na drugim stopniu podium znaleźli się studenci z niemieckiego zespołu ERIG. Trzecie miejsce zajęła brytyjska drużyna RoboClyde.

Pełna lista nagrodzonych (łącznie z dodatkowymi wyróżnieniami) dostępna jest pod adresem: https://roverchallenge.eu/polska-i-indie-triumfuja-podczas-erc2021/

Główne nagrody w konkursie ufundowały firmy Astronika oraz GMV.

Oprócz konkursu robotycznego, European Rover Challenge już od wielu lat jest też okazją do bliższego zapoznania się z tematyką badań kosmosu i nowych technologii dla szerokiej publiczności.

Zarówno online, jak i bezpośrednio odwiedzając kampus Politechniki Świętokrzyskiej można było wziąć udział w prezentacjach i debatach poruszających tematy związane z nauką i technologią. Na miejscu czekały także stoiska firm i instytucji prezentujących swoje działania m.in. w branży kosmicznej. Odwiedzający mogli wziąć udział nie tylko w wykładach, ale też warsztatach i interaktywnych pokazach naukowych.

European Rover Challenge jest też od paru lat miejscem spotkań przedstawicieli europejskiego i światowego sektora kosmicznego oraz biznesu korzystającego z technologii kosmicznych i robotycznych. W tegorocznej edycji zdalnie wystąpił m.in. wiceszef amerykańskiej agencji NASA Robert Cabana czy przedstawiciele największych firm i instytucji kosmicznych: Aerojet Rocketdyne, NASA Goddard Space Center, Thales Alenia Space oraz wiele innych.

Partnerem honorowym wydarzenia była Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, EURISY oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Kielce pełniły rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

European Rover Challenge w 2021 r. był zorganizowany przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Politechnikę Świętokrzyską oraz Województwo Świętokrzyskie.

 

Na podstawie: ERC

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Tor marsjański podczas zmagań European Rover Challenge 2021.

Reklama