Przejdź do treści

Kolejna koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Dokładnie w nocy z 23 na 24 lutego dojdzie do kolejnej już w tym roku koniunkcji Srebrnego Globu z gazowym olbrzymem - Jowiszem. Czeka więc na nas ładny widok na niebie.

23 lutego Księżyc wzejdzie nad wschodni horyzont około godziny 18:01 UTC. Około godziny 21:00 zachęcamy Państwa do wyjrzenia na zewnątrz, ponieważ właśnie wtedy będą już znakomite warunki do prowadzenia obserwacji tej urokliwej koniunkcji. Oba ciała niebieskie będzie wtedy dzielić odległość w separacji około 3 stopni, więc patrząc nawet okiem nieuzbrojonym, czyli nie używając żadnego sprzętu optycznego, cała koniunkcja Księżyca i Jowisza będzie się świetnie prezentować. Warto dodać jednak, że tego dnia nasz Księżyc będzie dobę po pełni i będzie dość mocno świecił w około 99% swojego blasku. Zachęcamy także do użycie małej lornetki, która z całą pewnością rozdzieli te obiekty na tyle, że widok będzie jeszcze ładniejszy.

Tego dnia Jowisz będzie dość jasny (-2,29 mag.), świecąc niedaleko Srebrnego Globu. Około godziny 22:30 oba ciała niebieskie przekroczą wysokość horyzontalną 30 stopni, a cała koniunkcja przeniesie się nad wschodnio-południowy horyzont. Godzinę po północy, Jowisz będzie znajdował się nieco wyżej nad Księżycem, na wysokości horyzontalnej około 43 stopni. Dokładnie trzy godziny później, czyli około godziny 04:00 nad ranem, cała koniunkcja przesunie się nad zachodni horyzont. Jeśli ktoś z Państwa wstanie wcześnie rano, także będzie miał szanse dostrzec zjawisko.

To znów kolejna już w tym roku znakomita szansa dla adeptów nocnego nieba, by wzbogacili się oni o doświadczenie, jakim jest podziwianie koniunkcji dwóch ciał niebieskich na nocnym niebie, w tym przypadku jasnego Księżyca oraz jasnego Jowisza. Jak zawsze zachęcamy Państwa do obserwacji i życzymy powodzenia podczas nocnych łowów!

Autor: Adam Tużnik

Reklama