Przejdź do treści

Kolejna para polskich satelitów wysłana na orbitę

img

W środę, 17 kwietnia z kosmodromu NASA Wallops Flight Facility w stanie Virginia wystartowała rakieta Antares ze statkiem towarowym Cygnus. Celem misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W ładunku statku znalazła się para polskich satelitów: KRAKSat zbudowany przez studentów krakowskich uczelni AGH i UJ oraz Światowid wrocławskiej firmy SatRevolution.

Rakieta wystartowała na początku krótkiego okna startowego, w środę o 22:46 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie i po 7 minutach i 6 sekundach od startu górny stopień rakiety wraz ze statkiem Cygnus znalazł się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Kapsuła towarowa została wypuszczona przez rakietę 2 minuty później.

Teraz statek Cygnus przeprowadzi procedurę zbliżania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do której dotrze w piątek.

O ładunku

W ramach 11. misji zaopatrzeniowej statku Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostaną dostarczone prawie 3,5 t zaopatrzenia. Oprócz zaopatrzenia dla załogi i sprzętu na potrzeby utrzymania stacji w statku zostało wysłanych prawie 1,5 t eksperymentów naukowych oraz kilkadziesiąt nanosatelitów.

Wśród nich znalazła się kolejna para polskich ładunków. Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostaną wypuszczone:

KRAKSat - nanosatelita standardu CubeSat 1U, zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Satelita bazuje na platformie SR-NANO-BUS, dostarczonej przez wrocławską firmę SatRevolution. W jego wnętrzu umieszczono eksperymentalne koło zamachowe, wykorzystujące rozpędzony w torusie ferrofluid do kontroli orientacji.

Światowid - pierwszy polski komercyjny nanosatelita, zbudowany przez SatRevolution. Firma przetestuje na tym statku własną platformę satelitarną standardu CubeSat 2U. Ładunkiem użytecznym satelity jest kamera, umożliwiająca wykonywanie obrazów Ziemi o rozdzielczości do 4 m/px w paśmie widzialnym.

Oba polskie satelity zostaną najpierw przetransportowane do wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd za kilka tygodni zostaną wypuszczone przez specjalne urządzenie firmy NanoRacks, zamontowane w japońskim module Kibo.

Oprócz polskich satelitów na pokładzie stacji w ramach usług NanoRacks leci 11 innych ładunków. Oprócz nich, po raz pierwszy rakieta Antares wykona bezpośrednie wypuszczenie na orbitę satelitów przy użyciu górnego stopnia Castor 30XL.

Poprzez stopień Castor 30XL na niską orbitę trafi 61 nanosatelitów: 60 satelitów ThinSat (projekt prostych satelitów składanych przez szkoły i uczelnie ze Stanów Zjednoczonych) oraz SASSI2 - satelita standardu CubeSat 2 Uniwersytetu w Illinois.

Podsumowanie

Był to 22. udany start rakiety orbitalnej w tym roku i pierwszy start dla rakiety Antares 230. System operowany przez firmę Northrop Grumman doczekał się też kilku nowości. Po raz pierwszy w statku Cygnus użyto nowoczesnych żyroskopów CGM oraz przygotowano awionikę do przedłużonych misji po wizycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki tym ulepszeniom statek będzie mógł wykonywać przez rok eksperymenty po odłączeniu od ISS.

Oprócz tego po raz pierwszy wykonano późny załadunek niektórych eksperymentów - inżynierowie pracujący przy statku umieścili dzięki mobilnej platformie i specjalnemu otwarciu na szczycie owiewki towary zaledwie na dobę przed startem. To umożliwiło na przykład po raz pierwszy wykorzystać statek Cygnus do transportu gryzoni na pokład ISS. Do tej pory takie usługi wykonywała tylko firma SpaceX ze statkiem Dragon.

 

Więcej informacji:

Źródło: NASA/Northrop Grumman

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Antares startująca z kosmodromu Wallops ze statkiem zaopatrzeniowym Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA.

Reklama