Przejdź do treści

Kolejne 60 satelitów Starlink umieszczonych na orbicie

img

Firma SpaceX, przy pomocy rakiety Falcon 9, wyniosła na orbitę trzecią porcję operacyjnych satelitów swojej własnej sieci telekomunikacyjnej Starlink.

Start rakiety Falcon 9 przeprowadzono 29 stycznia z kompleksu SLC-40 w kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł pomyślnie i, po nieco ponad godzinie, wszystkie 60 satelitów zostało jednocześnie wypuszczonych. Dolny stopień rakiety powrócił na Ziemię i wylądował na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Była to już 3. misja tego członu (wcześniejsze: Crew Dragon Demo-1 w marcu 2019 r. i RADARSAT w czerwcu 2019 r.).


Źródło: SpaceX.

Był to lot 3. serii operacyjnej wersji satelitów Starlink (V1). Łącznie firma SpaceX wysłała już 240 statków tego systemu. Pierwszy start zawierał 60 prototypowych satelitów wersji 0.9, kolejne 3 starty, w tym ten opisywany tutaj, wynosiły już operacyjne satelity wersji 1.0.

Przeczytaj też: Niebo w styczniu 2020 (odc. 3) - Starlink: inwazja na niebo

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć telekomunikacyjnych satelitów dostępu do Internetu. Każdy z satelitów Starlink wysłany w tym locie waży około 260 kg, posiada wiele anten wysokiej przepustowości i pojedyncze panele słoneczne. Satelity napędza silnik jonowy Halla zasilany kryptonem. Dodatkowo każdy z satelitów jest wyposażony w systemy śledzące śmieci kosmiczne i jest w stanie autonomicznie unikać kolizji.

SpaceX planuje zbudować na orbicie konstelację, złożoną z prawie 12 000 satelitów Starlink. W pierwszej fazie wysłane zostaną 1584 statki – wymagać to będzie przeprowadzenia tylko w 2020 r. 24 lotów rakietowych. Dzięki temu firma będzie mogła otworzyć swoje pierwsze usługi dla użytkowników w północnej części USA i Kanadzie jeszcze przed końcem tego roku.

Satelity wysłane w dzisiejszej misji trafiły na orbitę o wysokości 290 km. Po testach działania każdego z nich będą się stopniowo wspinać na docelową orbitę o wysokości 550 km.

Był to 6. na świecie start rakiety orbitalnej w 2020 r. i już 2. misja orbitalna z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Jej operator, firma SpaceX, wykonał też w styczniu test ucieczki statku Crew Dragon podczas lotu rakietowego.

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9, wykorzystana w misji Starlink L3, na stanowisku startowym. Źródło: SpaceX.

Reklama