Przejdź do treści

Kolejne 60 satelitów Starlink umieszczone na orbicie

img

Firma SpaceX przy pomocy rakiety Falcon 9 wyniosła na orbitę trzecią porcję operacyjnych satelitów swojej własnej sieci telekomunikacyjnej Starlink.

Start rakiety Falcon 9 przeprowadzono 29 stycznia z kompleksu SLC-40 z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł pomyślnie i po nieco ponad godzinie wszystkie 60 satelitów zostało jednocześnie wypuszczonych. Dolny stopień rakiety powrócił na Ziemię i wylądował na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Była to już 3. misja tego członu (wcześniejsze: Crew Dragon Demo-1 w marcu 2019 r. i RADARSAT w czerwcu 2019 r.).


Źródło: SpaceX.

Był to już lot 3. serii operacyjnej wersji satelitów Starlink (V1). Łącznie firma SpaceX wysłała już 240 statków tego systemu. Pierwszy start zawierał 60 prototypowych satelitów wersji 0.9, kolejne 3 starty, w tym ten opisywany tutaj wynosiły już operacyjne satelity wersji 1.0.

Przeczytaj też: Niebo w styczniu 2020 (odc. 3) - Starlink: inwazja na niebo

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć telekomunikacyjnych satelitów dostępu do Internetu. Każdy z satelitów Starlink wysłany w tym locie waży około 260 kg, posiada wiele anten wysokiej przepustowości i pojedyncze panele słoneczne. Satelity napędza silnik jonowy Halla zasilany kryptonem. Dodatkowo każdy z satelitów jest wyposażony w systemy śledzące śmieci kosmiczne i jest w stanie autonomicznie unikać kolizji.

SpaceX planuje zbudować na orbicie konstelację złożoną z prawie 12 000 satelitów Starlink. W pierwszej fazie wysłanych zostanie 1584 statków - wymagać to będzie przeprowadzenia tylko w 2020 roku 24 lotów rakietowych. Dzięki temu firma będzie mogła otworzyć swoje pierwsze usługi dla użytkowników w północnej części USA i Kanadzie jeszcze przed końcem tego roku.

Satelity wysłane w dzisiejszej misji trafiły na orbitę o wysokości 290 km. Po testach działania każdego z nich będą się stopniowo wspinać na docelową orbitę o wysokości 550 km.

Był to 6. na świecie start rakiety orbitalnej w 2020 roku i już 2. misja orbitalna z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Jej operator firma SpaceX wykonał też w styczniu test ucieczki statku Crew Dragon podczas lotu rakietowego.

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 wykorzystana w misji Starlink L3 na stanowisku startowym. Źródło: SpaceX.