Przejdź do treści

Kolejne dwie planetoidy z polskimi nazwami

Instytut Minor Planet Center opublikował comiesięczne cyrkularze związane z aktualizacjami orbit tysięcy planetoid i komet, zawierające także obiekty z nowymi numerami katalogowymi oraz nowymi nazwami. Wśród nich znalazły się dwie planetoidy z polskimi nazwami.

Planetoida (90698) Kościuszko oznaczona także jako 1984 EA, odkryta została 1 marca 1984 roku w Anderson Mesa przez Teda Bowella. Jest to obiekt pasa głównego planetoid obiegający Słońce w średniej odległości 1,77 jednostki astronomicznej w okresie ok. 3,7 roku. Jej przypuszczalna średnica wynosi około 5 km. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska Tadeusza Kościuszki, przywódcy Powstania Kościuszkowskiego, pełniącego także ważną rolę w działaniach militarnych w Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku.

Planetoida (420779) Świdwin odkryta została 11 kwietnia 2013 roku w obserwatorium ESA Optical Ground Station na Teneryfie przez Rafała Reszelewskiego w ramach projektu TOTAS. Planetoida obiega Słońce w okresie 4,2 roku w średniej odległości 2,08 jednostki astronomicznej. Jej rozmiary nie przekraczają najprawdopodobniej 1,5 km średnicy. Nazwa pochodzi od miejscowości Świdwin położonej na Pomorzu Zachodnim, skąd także Rafał Reszelewski pochodzi.


Więcej informacji:

- Cyrkularz MPC
- Planetoida 90698 w bazie MPC
- Planetoida 420779 w bazie MPC
Reklama