Przejdź do treści

Kolejne miasto stało się oazą ciemnego nieba

Droga Mleczna nad Ketchum

Ketchum w amerykańskim stanie Idaho, dotychczas znane głównie jako kurort narciarski i miejsce śmierci Ernesta Hemingwaya, dołączyło do kilkunastu innych społeczności ciemnego nieba.

Niespełna trzytysięczne miasteczko Ketchum, tworzące wraz z Sun Valley słynny kurort narciarski u podnóża Bald Mountain, od 1999 r. jest wiodącym ośrodkiem w walce z zanieczyszczeniem sztucznym światłem w stanie Idaho. Restrykcyjne prawo dotyczące oświetlenia zewnętrznego w mieście, zostało na przestrzeni ostatnich lat zaostrzone, by spełnić normy wymagane przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (IDA).

Zanim Ketchum stało sie przykładem dla innych miejscowości, w których podjęto próbę zminimalizowania skutków zanieczyszczenia sztucznym światłem, przeszło kilka znaczących przemian społeczno-ekonomicznych. Powstało pod koniec XIX w. jako ośrodek wydobycia srebra, by po trzech dekadach stać się największym centrum handlu owcami w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Po 1936 r., kiedy doprowadzono do miasta linię kolejową, Ketchum stało się znanym ośrodkiem wypoczynkowym, odwiedzanym licznie przez amerykańskich artystów i celebrytów.

Problematyka zanieczyszczenia sztucznym światłem zyskała w Ketchum wielu zwolenników pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Miasto wprowadziło w czerwcu 1999 r. regulacje prawne związane z siecią oświetlenia zewnętrznego, nowelizowane w kolejnych latach. Zewnętrzne źródła sztucznego światła zostały wymienione bądź dostosowane do wymogów. Oprawy lampowe stosowane na ulicach i budynkach mogą rozpraszać światło tylko bezpośrednio w dół, bez zbędnego świecenia ponad linię horyzontu, co skutecznie zmniejsza zjawisko zwane łuną miejską. Dodatkowo, wprowadzono ograniczenie barwy źródeł światła, które nie mogą przekraczać 3000 K, co stanowi w przybliżeniu barwę Słońca podczas wschodu/zachodu.

Zastosowane ograniczenia pozwoliły na uzyskanie relatywnie ciemnego nieba nad Ketchum. W najciemniejszym miejscu w centrum miasta wyniki pomiarów prowadzone za pomocą miernika SQM wyniosły 20,8 mag/arcsec2. Na peryferiach Ketchum niebo jest ciemniejsze, czemu sprzyja odizolowanie tych terenów od większych aglomeracji. Lokalna społeczność i organizacje zaangażowane w ochronę nocnego krajobrazu, w celu zachowania naturalnie ciemnego nieba panującego nad okolicznymi terenami, pragną utworzenia rezerwatu ciemnego nieba obejmującego swoim zasięgiem nie tylko Ketchum, ale również całą okolicę z Sun Valley oraz sąsiednimi miejscowościami i terenami wypoczynkowymi. Być może w nieodległej przyszłości ich marzenie się spełni.

Ketchum jest pierwszym miastem w Idaho, noszącym miano międzynarodowej społeczności ciemnego nieba (IDSC) i jednym z kilkunastu takich miejsc w Stanach Zjednoczonych i Europie. Najbardziej zbliżoną do Ketchum, pod względem ochrony nocnego krajobrazu miejscowością w Polsce jest Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie, która jest jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia POLARIS-OPP, będącego oficjalną filią IDA.

Więcej informacji:

Źródło: IDA

Na ilustracji: Droga Mleczna nad niedaleko Ketchum. Źródło: IDA.

Reklama