Przejdź do treści

Kolejne Starlinki na orbicie po udanym locie Starlink 4-13

start falcon 9

Z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie o nazwie Starlink 4-13 wyniosła na niską orbitę okołoziemską kolejne 53 satelitów własnej sieci telekomunikacyjnej Starlink.

Trzeci w przeciągu zaledwie dwóch tygodni start poświęcony budowie sieci Starlink został przeprowadzony 13 maja 2022 r. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-4E w bazie Vandenberg o 15:07 czasu lokalnego. Jej lot przebiegł pomyślnie i około godzinę po starcie, po dwóch odpaleniach górnego stopnia, wszystkie satelity Starlink zostały naraz wypuszczone na wstępnej orbicie.

W misji wykorzystano używany już wcześniej 4 razy dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1063. Brał on już udział w misjach: Sentinel 6A, Starlink L28, misji asteroidowej DART oraz Starlink 4-11. Po raz czwarty po wykonanym zadaniu wrócił na Ziemię. Wylądował na uruchomionym silniku na barce autonomicznej OCISLY na Oceanie Spokojnym.


O satelitach Starlink

W misji Starlink 4-13 wyniesiono kolejną grupę 53 satelitów systemu Starlink. Starlink to sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która zapewnia tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W 2021 r. SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. Teraz firma zapełnia kolejną powłokę, oznaczoną cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. Łącznie ma zostać tam wypełnionych 72 płaszczyzn orbitalnych po 22 statki na każdej z nich. W 2022 r. wszystkie loty kierowane są właśnie na tą powłokę. Po omawianej tutaj misji łączna liczba satelitów Starlink wysłanych na orbitę przekroczyła 2500!
 

 


Więcej o sieci StarlinkObecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę powyżej 260 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Podsumowanie

Firma SpaceX wykonała już 19. w tym roku lot swojej rakiety Falcon 9. Zdecydowana większość z tych misji jest poświęcona budowie systemu telekomunikacyjnego Starlink. Firma nie zwalnia tempa, bo już w sobotę 14 maja z przylądka Cape Canaveral na wschodnim wybrzeżu kolejny Falcon 9 wyniesie grupę satelitów Starlink 4-15. W przyszłym tygodniu planowany jest też kolejny start Starlink 4-18.

Na świecie przeprowadzono już w tym roku 51 udanych startów rakiet orbitalnych.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Starlink 4-13. Źródło: SpaceX.

Reklama