Kolejny łazik marsjański NASA nazwany Perseverance

img

Kolejny łazik marsjański NASA będzie nazywał się Perseverance (w jęz. polskim: wytrwałość). Zwycięskie imię dla pojazdu zaproponował Alexander Mather, uczeń siódmej klasy z Burke w stanie Wirginia.

Nazwę dla łazika Mars 2020 wybrano w kilkuetapowym konkursie. Łącznie spłynęło ponad 28 000 propozycji. Imię zostało ogłoszone 5 marca przez Thomasa Zurbuchena, wiceadministratora NASA.

Film promocyjny z wyboru nazwy dla łazika. Źródło: NASA.

Perseverance to już piąty łazik nazwany w wyniku konkursu dla uczniów amerykańskich szkół. Tradycja zaczęła się w 1997 roku przy okazji misji Sojourner. Kolejne łaziki Spirit, Opportunity i Curiosity były również nazywane przez dzieci.

Alexander zostanie zaproszony na start misji łazika do Bazy Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie. Swoją drogę w kierunku Czerwonej Planety pojazd rozpocznie na rakiecie Atlas V w lipcu br. Lądowanie w Kraterze Jezero jest planowane na 18 lutego 2021 roku.

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Model łazika Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech.