Przejdź do treści

Kolejny polski wkład w misję Artemis

logo misji Artemis

Start rakiety SLS wynoszącej na orbitę Ziemi statek kosmiczny Orion w ramach misji Artemis zaplanowany jest na sobotę 3 września na godziny wieczorne polskiego czasu. Orion ma okrążyć Księżyc i wrócić na Ziemię po przemierzeniu niemal 2 mln kilometrów. Na jego pokładzie polecą także detektory polskiej firmy VIGO Photonics.

Celem programu Artemis jest długotrwała i zrównoważona eksploracja na orbicie i powierzchni Księżyca, a także przygotowanie i realizację lotów załogowych. W przyszłości rakieta Orion zabierze także załogę w przestrzeń kosmiczną, umożliwi awaryjne przerwanie lotu i zapewni utrzymanie załogi przy życiu podczas podróży kosmicznej oraz bezpieczny powrót.

Na pokładzie rakiety Orion znajdują się m.in. się detektory podczerwieni do monitorowania pracy kluczowych systemów środowiskowych, wyprodukowane przez polską firmę VIGO Photonics, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. VIGO Photonics jest globalnym producentem zaawansowanych fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych.

Wybrane przez NASA detektory podczerwieni VIGO Photonics, zostały zamontowane w Laserowym Systemie Monitoringu Powietrza (ang. Laser Air Monitor System – LAMS). LAMS umożliwia pomiar stężenia dwutlenku węgla (CO2), pary wodnej (H2O) oraz tlenu (O2) wewnątrz kabiny załogowej oraz skafandrów kosmicznych. VIGO Photonics przeprowadziło testy kwalifikacyjne detektorów, aby spełniały rygorystyczne wymagania niezawodności w trudnych warunkach podczas startu oraz w przestrzeni kosmicznej. Jest to kolejny rozdział w historii wsparcia VIGO Photonics dla badań kosmicznych, która rozpoczęła się od dostarczenia detektorów podczerwieni dla misji NASA Mars Science Laboratory oraz europejskiej misji EXOMARS.

Jesteśmy podekscytowani i zaszczyceni, że możemy wspierać NASA w tak wspaniałym projekcie, który pomoże ukształtować przyszłość eksploracji kosmosu. Misja Artemis ma na celu ponowne wysłanie człowieka na Księżyc, a następnie na Marsa. Nasze detektory podczerwieni będą stanowić część jego wyposażenia i będą służyć do pomiarów dwutlenku węgla, wody i tlenu wewnątrz kabiny załogowej i skafandrów – są to więc bardzo istotne systemy wspomagające funkcje życiowe astronautów w przyszłych misjach załogowych. Jesteśmy dumni z tego, że możemy być częścią misji Artemis – mówi dr Adam Piotrowski, Prezes Zarządu VIGO Photonics.

Detektory podczerwieni VIGO Photonics są stosowane w wielu branżach przemysłu na całym świecie: kosmicznej, medycznej, produkcyjnej, transportowej, bezpieczeństwa i monitoringu środowiska. Zastosowanie fotoniki w przemyśle pozwala na monitoring stanu technicznego urządzeń oraz utrzymanie ciągłości pracy. Efektem współpracy z producentami OEM, są systemy pomiarowe i monitorujące nie wymagające kosztownych usług serwisu, konserwacji i kalibracji.

VIGO Photonics S.A. to globalny producent wysoko technologicznych rozwiązań – najbardziej zaawansowanych fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów im dedykowanych oraz materiałów półprzewodnikowych. Innowacyjne urządzenia znalazły uznanie i zastosowanie u licznych międzynarodowych klientów z branży przemysłowej i transportowej, ochrony środowiska, medycyny, obrony i bezpieczeństwa. Jakość detektorów VIGO System została potwierdzona także podczas misji NASA na Marsie (m.in. w łaziku Curiosity) i wykryciu przez nie śladów metanu na tej planecie.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Vigo Photonics S.A.

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: logo misji Artemis.

Reklama