Przejdź do treści

Kolejny satelita meteorologiczny GOES na orbicie

Rakieta Atlas V wyniosła w czwartek amerykańskiego satelitę pogodowego nowej generacji GOES-S. Statek dołącza do wysłanego półtora roku temu GOES-R, unowocześniając systemy obserwacji pogodowych na orbicie geostacjonarnej.

Rakieta wystartowała w czwartek o 23:02 czasu polskiego z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie. W pierwszej fazie lotu środkowy człon rakiety był wspomagany przez 4 boczne rakiety na paliwo stałe. Później rakietę przyspieszał drugi stopień z silnikiem na ciekły wodór RL-10C. Po 3 godzinach i 33 minutach od startu nastąpiła udana separacja rakiety i ładunku.

Nowa era badań meteorologicznych


Każdy z satelitów serii GOES nowej generacji waży ponad 5 tony i jest wyposażony w sześć nowoczesnych instrumentów. Dwa z nich celują w Ziemię - są to Advanced Baseline Imager, który wykonuje obrazy Ziemi i odpowiada za 95% danych przychodzących z satelity i Geostationary Lightning Mapper do rejestracji wyładowań atmosferycznych.

Kolejne dwa instrumenty będą badać Słońce: Solar Ultraviolet Imager oraz Extreme UV and X-Ray Irradiance Sensor. Ostatnie dwa poświęcone są sondowaniu środowiska kosmicznego: Space Environmental In-Situ Suite i Magnetometr.

Satelita bazuje na bardzo popularnej platformie satelitarnej A2100, która od debiutu w 1996 była wykorzystywana do ponad 40 misji. System napędowy sondy jest dość skomplikowany - składa się z dwupaliwowego głównego systemu do wejścia na orbitę, osobnych dwupaliwowych silników reakcyjnych kontroli położenia, silników utrzymujących położenie stacji niskiego ciągu i napędu jonowego.

O rewolucji związanej z nowymi satelitami serii GOES pisaliśmy już przy okazji startu w listopadzie 2016 roku, kiedy na orbitę trafił pierwszy statek nowej generacji GOES-R. Znajdziecie tam obszerne informacje o budowie satelity i instrumentach naukowych, w jakie został wyposażony.

GOES to program stanowiący rdzeń amerykańskich systemów prognozowania pogody, którego korzenie sięgają lat 70. Obecna seria to już 4. generacja satelitów - w porównaniu do poprzednich wersji, cechuje się 5 razy szybszym skanowaniem Ziemi, 4 razy większą rozdzielczością i 3 razy szerszym spektrum obserwacyjnym.

Para satelitów GOES-S i GOES-R wystarczy do prowadzenia potrzebnych obserwacji. Nowe satelity z tej samej serii: GOES-T i GOES-U polecą na początku przyszłej dekady, by przedłużyć działanie systemu do 2036 roku.

Podsumowanie


Był to 2. udany start rakiety Atlas V w tym roku. Pierwszy raz w styczniu rakieta wyniosła satelitę wczesnego ostrzegania przed pociskami SBIRS-GEO 4. Następny w agendzie jest kwietniowy start eksperymentalnego satelity wojskowego EAGLE.

GOES-S będzie teraz przeprowadzał serię odpaleń, w celu ustawienia się na orbicie geostacjonarnej. Kampania ta potrwa 3 tygodnie. Potem satelita przejdzie półroczne testy swoich podsystemów, zanim zacznie wykonywać swoje zadania.

(NASA/SN)


Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z platformy SLC-41 w Cape Canaveral z satelitą meteorologicznym GOES-S. Źródło: NASA/Kim Shiflett.

Reklama