Przejdź do treści

Kolejny satelita systemu COSMO-SkyMed na orbicie

Satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed (wizualizacja)

Kolejny satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed już na orbicie. Dostarczy dane przydatne również dla Polski.

Satelitę skonstruowała spółka Thales Alenia Space. Planowana konstelacja czterech satelitów COSMO-SkyMed ma stworzyć wyjątkowy system obserwacyjny Ziemi, gwarantujący większą wydajność i znaczny wzrost liczby możliwych zastosowań. Już od 2008 roku satelity COSMO-SkyMed pierwszej generacji wykonały blisko 2 miliony zdjęć, dostarczając naukowcom i służbom dane istotne dla naszej planety.

Na początku lutego z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon-9 z satelitą na pokładzie. Wkrótce potem na docelową orbitę wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SKyMed, konstruowanej przez Thales Alenia Space, spółkę typu joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%). Piętnaście minut po odłączeniu od rakiety nośnej kontrolę nad satelitą przejęło Centrum Kosmiczne spółki Telespazio z siedzibą we włoskim Fucino.

Druga generacja konstelacji COSMO-SkyMed jest finansowana przez Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) z funduszy przyznanych przez włoskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Ministerstwo Obrony. System zagwarantuje kontynuację obserwacji Ziemi prowadzonej obecnie przez satelity SAR (radar z syntetyczną aperturą, ang. Synthetic Aperture Radar) pierwszej generacji COSMO-SkyMed, umieszczone na orbicie w latach 2007-2010.

Na mocy porozumienia ministrów obrony Włoch i Polski z 2014 roku dane obrazowań radarowych COSMO-SkyMed udostępniane są również Polsce. Utworzony w Białobrzegach pod Warszawą Ośrodek Rozpoznania Obrazowego Sił Zbrojnych RP posiada stały, niemal natychmiastowy dostęp do danych dostarczanych przez satelity COSMO-SkyMed poprzez utworzony Segment Naziemny Polskiego Użytkownika Wojskowego. Jest on częścią ogólnych segmentów naziemnych całego systemu. Wraz z rozwojem drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed dostęp do danych dla polskiego wojska będzie coraz szerszy.

Sukces startu to bardzo ważne wydarzenie dla całej drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed. Zapewnienie planowanej konfiguracji 4 satelitów będzie dużym krokiem naprzód w zakresie technologii i wydajności oraz umocni Thales Alenia Space na pozycji światowego lidera w dziedzinie infrastruktury do obserwacji Ziemi za pomocą radarów – powiedział Massimo Comparini, starszy wiceprezes Thales Alenia Space ds. eksploracji, obserwacji i nawigacji.

Umieszczenie na orbicie już drugiego satelity wykorzystującego najnowsze technologie i rozwiązania inżynieryjne będzie stopniowo prowadzić do zastąpienia pierwszej generacji satelitów drugą i tym samym – przy wykorzystaniu pełnej konstelacji 4 satelitów – zwiększenia wydajności systemu i znacznego poszerzenia liczby jego zastosowań. Cały system, wraz ze stacją naziemną, będzie wyznacznikiem standardów dla wszystkich systemów obserwacji Ziemi za pomocą radarów z Kosmosu, jeśli chodzi o dokładność, jakość obrazu i łatwość użytkowania.

Dane otrzymywane przez lata z systemu COSMO-SkyMed dostarczyły dotąd informacje z zakresu obserwacji środowiska i obszarów kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa i zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Obrazy wykonywane przez satelity COSMO-SkyMed w ramach programu Komisji Europejskiej Copernicus mają też duże znaczenie dla usług szybkiego mapowania w zakresie zarządzania sytuacjami wyjątkowymi (CEMS) – na przykład w przypadku katastrofy naturalnej czy humanitarnej. Satelity te są wówczas w stanie dostarczać mapy obszarów dotkniętych kryzysem w ciągu kilku godzin. Przykładowo, po erupcji wulkanu na wyspie La Palma system COSMO-Sky-Med dostarczył w zbliżonym czasie mapy i inne dane dotyczące okolicznych ruchów lawy.

Źródło: https://emergency.copernicus.eu

Źródło: https://emergency.copernicus.eu

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Thales Alenia Space

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed (wizualizacja)

Reklama