Przejdź do treści

Kolejny zestaw satelitów OneWeb powędrował na orbitę na rakiecie Falcon 9

start

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła dla OneWeb kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych budowanej przez spółkę sieci.

Misja OneWeb 16 została przeprowadzona 10 stycznia 2023 r. Rakieta Falcon 9 wykonała swój drugi lot w tym roku z tego samego stanowiska co pierwszy - SLC-40 na florydzkim kosmodromie Cape Canaveral. Rakietę wystrzelono o 5.50 czasu polskiego. W USA był jeszcze 9 stycznia przed północą.

Lot rakietowy przebiegł pomyślnie. Już po niecałych 9 minutach górny stopień Falcona 9 umieścił siebie wraz z ładunkami na wstępnej orbicie okołoziemskiej. Potem po przedryfowaniu przez 47 minut do odpowiedniej pozycji górny człon odpalił na krótko raz jeszcze ustalając docelową orbitę. Przez ponad pół godziny trwało wypuszczanie 40 satelitów. Były oddzielane od stopnia parami.

W misji wykorzystano używany dolny stopień Falcona 9 o oznaczeniu B1076. Jest on jednak jednym ze świeżo wyprodukowanych członów, bo do tej pory brał udział tylko w jednej misji: zaopatrzeniowym locie do ISS CRS-26 w listopadzie 2022 r. Po locie z satelitami OneWeb człon skierował się z powrotem na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na lądowisku LZ-1 na terenie kosmodromu.


O misji OneWeb 16

OneWeb to sieć satelitów telekomunikacyjnych, dostarczających usługę dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla komercyjnych klientów instytucjonalnych i sektora publicznego. System jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. W pierwszej fazie budowy konstelacja ma składać się z 648 satelitów na 12 różnych płaszczyznach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Firma planowała ukończyć pierwszą fazę budowy sieci jeszcze w 2022 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę w lutym 2022 r. zakończyła jednak współpracę z agencją Roskosmos, która obsługiwała 13 pierwszych lotów budowy sieci. Po zerwaniu współpracy OneWeb znalazł miejsce na indyjskich rakietach i amerykańskim Falconie 9 firmy SpaceX. Pierwszy z zastępczych lotów na rakiecie LVM3 odbył się w październiku 2022 r., drugi na rakiecie Falcon 9 w grudniu 2022 r.

Po tym locie OneWeb posiada już w przestrzeni kosmicznej 542 z 648 planowanych satelitów. Spółka jest obecnie właścicielem drugiej pod względem liczności sieci satelitarnej na świecie. Jeszcze dwa starty brakuje do zakończenia budowy sieci pierwszej generacji i osiągnięcia globalnego zasięgu.

logo misji
Oficjalne logo misji OneWeb 16. Źródło: OneWeb.


O satelitach OneWeb

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg. Statki powstają w oparciu o platformę satelitarną Arrow, produkowaną przez spółkę OneWeb Satellites, będącą wspólnym przedsięwzięciem OneWeb i Airbusa. Każdy satelita jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Pasmo Ku służy do komunikacji satelitów z odbiorcami, a anteny pasma Ka pozwalają na łączenie się ze stacjami naziemnymi.

Mimo, że satelity trafiają na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, to po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji - orbity polarnej o wysokości 1200 km. Każdy z satelitów ma działać przez 7 lat.

Napęd zapewniały do tej pory satelitom silniki jonowe Fakel SPT-50 produkowane w Rosji. Będą one wkrótce najpewniej zastąpione innym systemem napędowym.

W 2023 roku ma zostać sfinalizowane połączenie dużej europejskiej firmy telekomunikacyjnej Eutelsat i OneWeb. Sieć satelitarna OneWeb dołączy wtedy do sieci dużych satelitów geostacjonarnych, które działają dla Eutelsat.


Podsumowanie

Był to drugi lot rakiety Falcon 9 w 2023 r. Firma SpaceX pobiła w zeszłym roku rekord, wykonując 60 lotów tego systemu nośnego. W tym roku przed firmą jeszcze ambitniejsze plany, bo na aż 100 misji. Kolejne dwie to 15 stycznia start rakiety Falcon Heavy z ładunkiem dla Sił Kosmicznych USA i 18 stycznia wysłanie satelity GPS III z tego samego stanowiska, z którego odbył się omawiany tutaj start. W nadchodzącym tygodniu powinien też zostać przeprowadzony pierwszy w tym roku lot z satelitami konstelacji Starlink.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami OneWeb 16. Źródło: SpaceX.

 

Reklama