Przejdź do treści

Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie buduje łazik marsjański

Knurów Rover

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie budują łazik marsjański – Knurów Rover. Planują wystartować w prestiżowym konkursie łazików marsjańskich European Rover Challenge, ale dopiero w roku 2022. W realizacji łazika wspomagają ich inżynierowie gliwickiej firmy AIUT.

Uczniowie liceów, techników i studenci I-go roku na kilku wydziałach Politechniki Śląskiej są członkami Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki. Łączy ich pasja do nauki i inżynierii oraz fakt, że wszyscy pochodzą z Knurowa (ok. 39 tys. miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie gliwickim). Wspólnie postanowili zbudować łazik marsjański na prestiżowe zawody European Rover Challenge 2022.

Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki (KNEiI) istnieje od 2015 roku i jest skierowane przede wszystkim do młodzieży, która chce zostać w przyszłości inżynierami lub naukowcami. Na zajęcia koła uczęszczają uczniowie od piątej klasy szkoły podstawowej aż do trzeciego roku studiów na wydziałach elektroniki, informatyki, robotyki, automatyki i mechatroniki. Koło ma na swoim koncie kilka sukcesów, w tym m.in. 1 miejsce w finale polskiej edycji CanSat Competition 2019-2020.

16 października 2020 roku na profilu koła na Facebooku pojawiła się wczesna koncepcja łazika. Celem jego budowy jest wzięcie udziału w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge. A ponieważ poziom inżynierski prezentowanych tam konstrukcji jest z roku na rok coraz wyższy, członkowie koła dają sobie 2 lata na przygotowanie łazika i celują w rok 2022. Udział w tych zawodach będzie dla nich nie tylko przygodą, ale także możliwością konkurowania z zawodnikami z całego świata, rozwijania własnych umiejętności inżynierskich, logistycznych i informatycznych, ale też okazją do zdobycia przez członków zespołu olbrzymiego doświadczenia, które – mają nadzieję – przełoży się na ich karierę w przyszłości.

Zespół konstruktorów tworzą: Szymon Michalak (koordynator zespołu), Stanisław Lisek (odpowiedzialny za niektóre systemy pokładowe i dodatkowe urządzenia zewnętrzne łazika), Jakub Popiel i Dawid Madejczyk (zajmują się mechaniką łazika), Szymon Bednorz i Bartek Dudek (odpowiadają za funkcjonalność robota), Bartłomiej Pacia (odpowiedzialny za przetwarzanie danych i autonomiczność łazika). Drugą część zespołu tworzą: Bartosz Chmielewski, Konrad Rzepa, Oskar Górka oraz bracia Maksymilian i Seweryn Janowscy. Ich zadaniem jest opracowanie elektroniki oraz stanowiska dowodzenia misją. Obie grupy wspomaga Donat Dubiel, opiekun koła.

Młodym naukowcom pomagają także inżynierowie z polskiej firmy technologicznej AIUT z Gliwic, którzy opiniują przygotowane projekty konstrukcji mechanicznej oraz wykonują sporą część elementów mechanicznych, co stanowi olbrzymią pomoc, gdyż koło nie posiada obrabiarek umożliwiających wykonanie elementów metalowych.

Aktualnie Knurów Rover jest na etapie końcowego projektowania konstrukcji mechanicznej, odpowiedzialnej za jego poruszanie się w trudnym terenie. Ponadto opracowywany jest złożony system kamer i lidaru, dzięki którym łazik będzie w stanie określić, jak wygląda przestrzeń wokół niego. Lidar został wypożyczony na potrzebę budowy robota przez polską firmę KAMAMI.pl i jest laserowym skanerem, który pozwala łazikowi widzieć przeszkody znajdujące się na jego drodze. Dzięki temu, w połączeniu z systemem kamer, knurowski łazik będzie widział teren z bardzo dużą dokładnością.

Ponieważ realizacja tego projektu jest wymagająca i kosztowna, członkowie koła zapraszają do współpracy przy swoim projekcie przede wszystkim firmy technologiczne z regionu śląskiego, ale także z całej Polski. Bez wsparcia dobrych ludzi będzie trudno zrealizować budowę łazika marsjańskiego, ponieważ koszty związane z budową robota są olbrzymie i przerastają skromny budżet Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie.


Źródłu: Gliwice. Nasze miasto; KNEiI

Oprac. Paweł Z. Grochowalski 

Reklama