Przejdź do treści

Kometa C/2016 U1 (NEOWISE) widoczna już na niebie północnym

Kometa C/2016 U1 (NEOWISE), odkryta pod koniec października bieżącego roku w ramach programu NEOWISE, jest już widoczna na niebie północnym. Wszystkich miłośników komet zachęcamy do prowadzenia jej obserwacji.

21 października tego roku poinformowano, że dzięki amerykańskiemu programowi NEOWISE, odkryto kolejną kometę. Badacze po wykonaniu dokładnych pomiarów oraz na podstawie przeprowadzonych obserwacji stwierdzili, że obiekt ten przejdzie przez peryhelium 14 stycznia 2017 roku, i znajdzie się w odległości około 0,32 j.a. od Słońca! W dniu odkrycia kometa miała jasność około 23 mag.

Obecnie jasność komety wynosi około 9.5 mag i jest ona teraz bardzo rozproszonym obiektem. Dzieje się tak dlatego, że znajduje się stosunkowo dość blisko Ziemi, do której zbliży się w dniu 12 grudnia, na mniej niż 0,71 AU. Aktualnie kometa widoczna jest na porannym niebie a astronomowie spodziewają się raczej szybkiego pojaśnienia. Aktualnie znajduje się w konstelacji Wolarza i najlepszym momentem do podjęcia obserwacji jest druga połowa nocy.

Dokładnie w Boże Narodzenie kometa wejdzie w gwiazdozbiór Wężownika, wtedy stanie się obiektem widocznym na niebie dopiero przed świtem. W tym czasie jej jasność powinna już wynosić około 8 mag, a my dzięki zwykłym lornetkom powinniśmy zdołać ją bez najmniejszych problemów zobaczyć. Optymistyczne prognozy szacują, że jej jasność w Sylwestra powinna sięgnąć nawet około 7 mag.

Warto przypomnieć, że aby obserwować kometę, należy znaleźć miejsce z dala od miast lub innych silnych źródeł zanieczyszczenia światłem (co najmniej kilkanaście km od miasta). Zalecamy również prowadzenie obserwacji wysoko w górach, gdzie powietrze jest czyste. Biorąc pod uwagę, że 14 grudnia Księżyc będzie znajdował się w pełni to najlepszy czas, aby odnaleźć samą kometę, będziemy mieli dopiero na sam koniec roku, wczesnym rankiem.

Wygląda na to, że nocne niebo szykuje nam kolejną bożonarodzeniową niespodziankę, kto wie czy gdyby ta kometa nie była trochę jaśniejsza, nie stałaby się naszą pierwszą tegoroczną gwiazdką wigilijną?

Zachęcamy również, aby w miarę możliwości fotografować kometę C/2016 U1 (NEOWISE), a uzyskane prace można przysyłać do Polskiego Archiwum Fotografii Komet SOK PTMA, prowadzonego przez Sekcję Obserwatorów Komet PTMA.

Wszystkim "komeciarzom" życzymy udanych nocy obserwacyjnych!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Strona Archiwum Fotografii Komet SOK PTMA

Na ilustracji:
Położenie komety C/2016 U1 (NEOWISE) na nocnym niebie, w kolejnych dniach grudnia. Źródło: astro.cz