Przejdź do treści

Kometa Machholza znów ekstremalnie blisko Słońca [WIDEO]

27 października kometa 96P/Machholz po raz kolejny przeszła przez peryhelium w odległości zaledwie 0,12 au od Słońca. Obecnie jej jasność to ok. 2-3 mag! Jej przelot już po raz piąty obserwowały koronografy sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), stale monitorującej naszą Dzienną Gwiazdę i jej bliskie sąsiedztwo. Od lat 90-tych na zdjęciach z koronografów sondy odkrywane są komety muskające Słońce – ciała, które zbliżają się na najmniejsze odległości do Słońca. Do tej grupy należy także Kometa Machholza. Nagranie z jej tegorocznego przelotu prezentujemy poniżej:

96P/Machholz to krótkookresowa kometa odkryta 12 maja 1986 r. przez Donalda Machholza – astronoma-amatora z Kaliforni. W okolice Słońca obiekt powraca co 5,24 lat, przecinając po drodze orbity Jowisza, Marsa, Ziemi, Wenus i Merkurego. Pył pozostawiany przez nią w sąsiedztwie naszej planety może więc tworzyć roje meteorów. 96P może być powiązana z Arietydami, Południowymi Delta Akwarydami i Kwadrantydami. W czasie jej poprzedniego peryhelium, w 2012 r., odkryte zostały dwa niewielkie fragmenty oderwane od jej jądra. Pierwszej detekcji na zdjęciach z koronografów SOHO dokonali uczestnicy projektu Sungrazing Comets. Co ciekawe, badania spektroskopowe wykazały, że Kometa Machholza w znaczny sposób różni się składem od innych badanych komet - spośród nich jest obiektem o najmniejszej zawartości cyjanu, powszechnie występującego na kometach. Być może w odległej przeszłości została przejęta przez Słońce z innego układu planetarnego lub powstała na rubieżach Układu Słonecznego, choć obecnie jej orbita mieści się w wewnętrznej jego części. Niewykluczone także, że to regularne przeloty w pobliżu naszej Dziennej Gwiazdy stoją za zmianami w składzie chemicznym komety.  

Obecna duża jasność komety spowodowana jest jej znacznym zbliżeniem do Słońca. Niestety, jej obserwacje w pełnym blasku mogą okazać się niemożliwe ze względu na bliskie położenie Słońca – oba obiekty na niebie dzieli zaledwie ok. 7 stopni. Z kolei w polu widzenia koronografów SOHO 96P zobaczymy jeszcze do jutra (30 października).

 

Grafika i animacja: Kometa 96P widziana przez koronograf LASCO C3 sondy SOHO 25-28 października 2017. Źródło: NASA (SOHO), gif: spaceweather.com

Reklama