Przejdź do treści

Komety C/2012 S1 ISON oraz 2P/Encke dostrzeżone przez STEREO

Trasa ruchu komety ISON w polu widzenia sondy STEREO
Dziś na stronie spaceweather.com opublikowany został obraz komety ISON wchodzącej w pole widzenia aparatu Heliospheric Imager 1A z misji STEREO. Oprócz niej na zdjęciach możemy zauważyć także kometę 2P/Encke, posiadającą jeden z najkrótszych okresów obiegu wokół Słońca, wynoszący 3,3 roku.

Karl Battams, z Wojskowego Instytutu Badawczego w Waszyngtonie i zarazem koordynator projektu Sungrazing Comets, w artykule opublikowanym na stronie Comet ISON Observing Campaign, na podstawie zdjęć z HI 1A z 21 listopada ocenił jasność komety między +3, a +4 magnitudo.

Zdjęcie komet C/2012 S1 ISON oraz 2P/Encke wykonane przez instrument Heliospheric Images 1A z misji STEREO (po kliknięciu w obrazek można zobaczyć animację).
27 listopada C/2012 S1 ISON wejdzie w pole widzenia koronografu SOHO LASCO C3 i pozostanie w jego obrębie do 30 listopada. Trasę ruchu w polu widzenia SOHO prezentuje zamieszczone poniżej zdjęcie.
Załączamy także film przygotowany przez Janusza Wilanda, prezentujący trasę komety na tle gwiazd, która może okazać się pomocna w jej odszukaniu po momencie peryhelium.
Więcej informacji:

Autor: Michał KusiakReklama