Przejdź do treści

Konferencja edukacyjna ''Kosmos nasz świat"

KOnferencja "Kosmos nasz świat"

27 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 91 w Łodzi odbędzie się konferencja edukacyjna, której tematem przewodnim jest kosmos. Gośćmi konferencji będą m.in. dr Natalia Zalewska (CBK PAN) oraz Artur Chmielewski, inżynier z JPL NASA. Wydarzenie, odbywa się we współpracy z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej w ramach międzynarodowego projektu PHERECLOS.

Na pomysł zorganizowania konferencji o tematyce kosmicznej wpadli uczniowie tej szkoły. Wydarzenie realizowane jest w ramach międzynarodowego projektu PHERECLOS (Partnerships for Pathways to Higher Education and Science Engagement in Regional Clusters of Open Schooling) finansowanego z programu badawczego H2020. Współorganizatorem konferencji jest Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej oraz Fundacja KOLOROWO. Patronat nad wydarzeniem objęły: Polska Agencja Kosmiczna (PAK), Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz instytucja EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Projekt zakłada współpracę szkół i ośrodków akademickich z myślą o stworzeniu wspólnych środowisk edukacyjnych. Powstające tzw. Lokalne Klastry Edukacyjne (Local Education Clusters), mające działać jako czynniki sprzyjające innowacjom w edukacji poprzez pośredniczenia w kontaktach między szkołami i innymi podmiotami w systemie edukacyjnym (uniwersytetami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi, firmami, organizacjami charytatywnymi, muzeami).

W ramach konferencji, która rozpocznie się o godz. 14:00, a zakończy o godz. 17:00, przewidziano m.in. trzy warsztaty (Media przyszłości, Transport przyszłości i Wiedza o kosmosie), oraz wywiad z Arturem Chmielewskim, inżynierem z JPL NASA. Każdy z warsztatów potrwa 40 minut.

Warsztat: Media przyszłości

Gościem specjalnym będzie Ada Pawlak. Warsztat będzie dotyczył ewolucji w przekazywaniu informacji, która obejmie zarówno Internet, gry komputerowe, roboty i sztuczną inteligencję.

Witajcie! Serdecznie zapraszamy na warsztaty! Nasza grupa będzie opowiadała o mediach, a dokładniej o mediach przyszłości. W dzisiejszych czasach głównym źródłem informacji jest Internet. On także się zmienia! Na pewno zauważyliście, jak ewoluują gry komputerowe. Pewnie słyszeliście o robotach i sztucznej inteligencji. O tym wszystkim będziemy chcieli Wam opowiedzieć. Bądźcie z nami!

Warsztat: Transport przyszłości

Czy marzyłeś kiedyś o locie w Kosmos i zobaczeniu naszej planety z góry? Czy chciałbyś prowadzić samochód i jednocześnie czytać książkę lub grać na konsoli? A może interesujesz się fotografią i chcesz robić zdjęcia i filmy z lotu ptaka? Jeśli tak, to wybierz naszą tematykę warsztatów i dowiedz się: czym jest Starship, jak działa samochód autonomiczny czy dron. Jaki będzie transport przyszłości? O tym powiemy na naszych warsztatach. ZAPRASZAMY!

Warsztat: Wiedza o Kosmosie i historia jego podboju 

Gościem specjalnym będzie dr Natalia Zalewska z Centrum Badan Kosmicznych PAN.

Czy jesteś ciekaw, jak zbudowany jest Układ Słoneczny? A może jesteś pasjonatem podbojów Kosmosu? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Zapraszamy Cię bardzo serdecznie do udziału w naszych warsztatach. Dowiesz się na nich: co to jest Wszechświat, ile ma lat, jak powstał, jaki jest duży i z czego się składa. Opowiemy Ci także o historii badań i podróży kosmicznych. Miło nam będzie Cię gościć. Zapraszamy i do zobaczenia!

Źródło: CBK PAN, Kosmos nasz świat

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama