Przejdź do treści

Konferencja „Kosmos w Szkole 2020” – online

Konferencja „Kosmos w Szkole 2020”

Od 19 do 29 października 2020 r. ESERO Polska zaprasza wszystkie osoby zajmujące się edukacją, a zwłaszcza te, które mają w swoim sercu specjalne miejsce na tematykę kosmiczną, na konferencję Kosmos w Szkole 2020! W tym roku odbędzie się ona online w postaci m.in. rozmów z ekspertami i ekspertkami zajmującymi się astrofizyką czy technologiami kosmicznymi na co dzień.

Kosmos w Szkole to jedyna w swoim rodzaju okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukator(k)ami. Naszym celem jest podzielenie się z uczestni(cz)kami materiałami przygotowywanymi przez ESERO-Polska, mającymi służyć jako przydatne pomoce do prowadzenia ciekawych zajęć. Nie trzeba być specjalist(k)ą z wykorzystywania wątków kosmicznych na zajęciach, żeby wynieść z konferencji „coś dla siebie” – staramy się, żeby tematyka była różnorodna, a przeprowadzane aktywności mogły służyć jako zaczątek dla własnych pomysłów na wzbogacenie zajęć!

Na konferencję „Kosmos w Szkole” ESERO Polska zaprasza wszystkie osoby zajmujące się edukacją, niezależnie od ich doświadczenia w jej „kosmicznej” części. Z racji, że najbardziej inspirujące są w osoby, które uczestniczą w wydarzeniu, dlatego organizatorzy zachęcają do dzielenia się z nimi kosmicznymi projektami stworzonymi przez uczestników konferencji.

W roku 2020 ESERO Polska zaprasza do wyruszenia w podróż w ramach dwóch odrębnych linii tematycznych: „Kosmos z Ziemi” oraz „Ziemia z Kosmosu”.

KOSMOS Z ZIEMI…

Od dawna przestaliśmy patrzeć w niebo tylko swoimi oczami. Wykorzystujemy do tego coraz nowsze technologie tworzone dzięki międzynarodowej współpracy. Obserwujemy wszechświat w prawie każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego. Jednak nasze badania kosmosu nie kończą się wyłącznie na obserwacji jego piękna oraz praw nim rządzących. Coraz śmielej tworzymy projekty pozwalające wysłać astronautów i astronautki w przestrzeń kosmiczną. Powstają plany stworzenia bazy księżycowej, a nawet śmielszy projekt wysłania ludzi na Marsa.

W jaki sposób planuje się misje kosmiczne? Jak projektuje się mieszkania oraz laboratoria w tak odległych i odmiennych od ziemskich warunkach? Na te i wiele innych pytań organizatorzy postarają się poszukać odpowiedzi w części  „Kosmos w Szkole: Kosmos z Ziemi” oraz zastanowimy się, jak pracę rodem z Agencji Kosmicznych można przenieść na zajęcia edukacyjne. Link do wydarzenia na portalu Facebook:

…ZIEMIA Z KOSMOSU

Zaawansowanie technologiczne pozwala nam przekroczyć nawet granice naszego Układu Słonecznego. Wiele ekscytacji budzą wizje wypraw ludzi na obce globy, takie jak Księżyc czy Mars. Jednak coraz pilniejsze wyzwania związane z katastrofą klimatyczną każą nam zastanowić się nad swoimi priorytetami i spojrzeć z powrotem na naszą własna planetę – Ziemię.

Technologie satelitarne pozwalają nam przyjrzeć się z góry zjawiskom nas otaczającym. Zarówno tym przyrodniczym, jak i tym społecznym. Podczas konferencji „Kosmos w Szkole: Ziemia z Kosmosu”, organizatorzy wspólnie z uczestnikami zastanowią, się jak wykorzystać te możliwości w pracy nauczycieli i nauczycielek, w taki sposób aby technologia posłużyła nam za swoistą lupę do naświetlania aktualnych tematów, wartych uwzględnienia w pracy z młodymi osobami. Link do wydarzenia na portalu Facebook:

Konferencja „Kosmos w Szkole 2020” podzielona jest na 3 etapy: Poznaj!Inspiruj się!Działaj! W ramach każdego z nich uczestnicy konferencji znajdą wydarzenia o innej charakterystyce.

Etap I: POZNAJ!

Na tym etapie konferencji będzie można posłuchać rozmów z ekspertami i ekspertkami, zajmującymi się tematyką kosmiczną. Przygotowane zostały spotkania, które zostały dostosowane do linii tematycznych.

Otwarcie konferencji: Edukacja kosmiczna – z czym to się je? (19.10, 18:00)

Panel otwarcia: Kosmiczne wyzwania (19.10,19:00)

Dlaczego praca przy misjach kosmicznych jest najlepszym przykładem budowania zespołów, uczenia się współpracy i rozbudzania miłości do nauki wśród młodych ludzi? Dyskusja będzie przygotowana wokół doświadczeń Artura Chmielewskiego, menadżera misji kosmicznych z JPL Centrum NASA, bohatera książki „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”.
Wyzwania współczesnej nauki powodują, że trzeba raz na zawsze zapomnieć o micie samotnego badacza, w pojedynkę dokonującego przełomów. Teraz potrzebne są zespoły, ogromne, świetnie zorganizowane zespoły, w których każdy jest równie ważną częścią grupy. Najlepiej widać to na przykładzie tworzenia misji kosmicznych – przedsięwzięć wymagających, kosztownych i zakrojonych na wiele lat.
Klasa może stać się znakomitym zalążkiem takiej grupy. Jeśli poszczególni uczniowie potrafią ze sobą współpracować zamiast rywalizować, osiągną znacznie więcej niż w pojedynkę. A wiedza o tym, jak budować zespół, jak dostrzegać mocne strony współpracowników i w jaki sposób rozwiązywać konflikty są bezcenne na współczesnym rynku pracy.

W trakcie spotkania odbędzie się rozmowa o tym, jak tworzyć zespoły i w jaki sposób budować atmosferę szacunku oraz przyjaźni. Dlaczego każdy członek zespołu jest najważniejszy, że nie ma głupich pytań, a dobra komunikacja jest podstawą wszystkiego. Będzie też poruszona kwestia udziału kobiet w misjach kosmicznych, wykorzystania ich świeżego spojrzenia oraz umiejętność współpracy ponad podziałami światopoglądowymi. Organizatorzy podpowiedzą też jak mówić o trudnych kwestiach, by były zrozumiałe i przede wszystkim interesujące nawet dla osób nie interesujących się nauką lub technologią.
W panelu uczestniczyć będą: dr Artur Chmielewski (inżynier NASA JPL, odpowiedzialny m.in. za misję Rosetta), Ewelina Zambrzycka (dziennikarka popularnonaukowa, autorka książki „Człowiek. Istota Kosmiczna”) oraz Justyna Średzińska (astrofizyczka, ESERO-Polska)

Ziemia z Kosmosu: Ekstremalna pogoda w zmieniającym się klimacie. (20.10, 17:30)

Czy coraz częstsze fale gorąca i coraz gwałtowniejsze burze są elementem nowej normalności? Jakie konsekwencje mogą za tym iść w skali lokalnej, ale i regionalnej? Jakie prognozy rysują nam modele klimatyczne? Podczas webinarium będzie można dowiedzieć się jak postępujące zmiany klimatu wpływają na warunki życia m.in. w Polsce.
Webinarium poprowadzi prof. dr hab. Joanna Wibig, od lat prowadząca badania dotyczące wpływu zmian klimatu na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie Centralnej.

Kosmos z Ziemi: Projektowanie naszej przyszłości. Tajemnice habitatów kosmicznych (20.10, 19:30)

Coraz rzadziej wszyscy pytają  PO CO planować budowę bazy na Księżycu, czy Marsie. Teraz dominuje pytanie „JAK?”.  A to pytanie równie szerokie – jak zaprojektować habitat kosmiczny? Odpowiedzieć na nie można na wiele sposobów, projektować habitat:

  • korzystając z synergii pracy w interdyscyplinarnym zespole,
  • ucząc się na błędach,
  • analizując warunki panujące na obcym ciele niebiskim,
  • określając nasze ograniczenia technologiczne,
  • projektując zamknięty obieg materii, by załoga mogła jak najdłużej przeżyć w niegościnnym środowisku z ograniczoną dostępnością do zasobów,
  • wreszcie – tak, by opracowane zrównoważone rozwiązania były łatwo adaptowalne w naszym ziemskim społeczeństwie!

Temat jest złożony, ale zarazem inspirujący i zachęcający do eksperymentowania. Projektowanie habitatów kosmicznych zdaje się świetnym narzędziem dla młodzieży do rozwijania swojej wyobraźni, umiejętności pracy w grupie, uczenia się na błędach, czy posiadania praktycznych umiejętności projektowanych, które pomogą im w przyszłości zaprojektować naszą przyszłość.
Webinarium na ten temat przedstawi Leszek Orzechowski – architekt kosmiczny i naukowiec, założyciel zespołu projektowego Space is More, będący autorem licznych projektów ukazujących jak moglibyśmy żyć poza Ziemią.

ETAP II: INSPIRUJ SIĘ!

Na tym etapie zostaną przedstawione różne projekty i inicjatywy kosmiczne, które już sprawdziły się w środowisku szkolnym. Uczestnicy konferencji dowiedzą się jak nauczyciele i nauczycielki wprowadzają zagadnienia kosmiczne do swoich szkół oraz jak sami uczniowie i uczennice zachęcają do odkrywania kosmosu.

  • Giełda inspiracji Ziemia z Kosmosu (23.10, 17:30)
  • Giełda inspiracji Kosmos z Ziemi (24.10, 17:30)

 

Etap III: DZIAŁAJ!

W ostatnim etapie odbędą się warsztaty tematyczne w formacie online oraz uczestnicy zostaną zaproszeni do wykonania krótkiego zadania samodzielnie. Będzie można zapoznać się z szeregiem narzędzi oraz zagadnień zaczerpniętych wprost z zespołów pracujących nad kosmicznymi projektami i dowiedzieć się, jak taki model współpracy warto przenieść na zajęcia edukacyjne.

Kosmos z Ziemi: Kosmiczna praca zespołowa. (26.10, 18:00)

Podczas warsztatów odbędzie się rozmowa o planowaniu misji kosmicznych, również w kontekście pracy zespołowej i korzystania z burzy mózgów, bo czasem pozornie zły pomysł, okazuje się ciekawy w szerszym kontekście, co jest kluczem w planowaniu misji kosmicznych.

Kosmos z Ziemi: Projektujemy bazę księżycową! (27.10, 18:00)

Kolonizacja Księżyca wymaga wizji, wizja natomiast narzędzi do jej urzeczywistnienia. Dlatego podczas warsztatów ich uczestnicy zapoznają się z inżynierskim programem do projektowania 3D: Autodesk®Fusion, który daje szerokie spektrum możliwości w materializowaniu ludzkiej wyobraźni. W programie będzie można nauczyć się m.in. jak stworzyć kopułę geodezyjną czy wieżę nadawczą, a także w jaki sposób nadać właściwości fizyczne i wizualne danym obiektom. Ponadto będzie można dowiedzieć się jak przedstawić swój projekt za pomocą renderowania, druku 3D i wirtualnej rzeczywistości.

Warsztaty będą świetnym przygotowaniem przed konkursem Moon Camp Pioneers (zaprojektowanie trójwymiarowej bazy przy wykorzystaniu narzędzia Autodesk®Fusion 360) – nabyte umiejętności umożliwią zrealizowanie własnej koncepcji bazy księżycowej.

Ziemia z Kosmosu: Prądy morskie – autostrady oceanów. (26.10, 18:30)

Podczas warsztatów wykonane zostaną dwa proste eksperymenty dotyczące mórz i prądów morskich. Uczestnicy zobaczą jakie konsekwencje wypływają z nich dla ludzi, i szerzej, dla naszej planety. Problematyka uzupełniona zostanie o dane satelitarne.

Ziemia z Kosmosu: Satelitarna prasówka. (27.10, 18:30)

Szkoła daje nam unikalną okazję do tego, aby omawiać dziejące się wokół nas wydarzenia. Niektóre z nich, jak na przykład wysychanie jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, czy pożary w Kalifornii, można omawiać pod wieloma różnymi kątami.

Podczas warsztatów uczestnicy będą starali się znaleźć w kolektywnej pamięci takie zdarzenia z dwóch tygodni poprzedzających warsztaty, które można wykorzystać podczas pracy z młodymi osobami. Dodatkowo omówione zostaną takie wydarzenia, które zaobserwować będzie można przy użyciu zdjęć satelitarnych, tak aby móc je później bezproblemowo przestawić uczniom i uczennicom.

Zakończenie konferencji (29.10, 17:30):

  • Webinarium: Kosmiczne kąski!
  • Pokaz online z Planetarium Centrum Nauki Kopernik

 

Udział w konferencji online jest bezpłatny, jednak na warsztaty wymagana jest rejestracja. Linki do rejestracji na poszczególne warsztaty zostaną podane już wkrótce.

Więcej o konkursie na stronie ESERO Polska.

Źródło: ESERO Polska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama